8 naukowych powodów, dlaczego kobietom trudniej schudnąć
Stwierdzenie, że kobietom trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy niż mężczyznom nie jest mitem. Oto osiem naukowych dowodów na to, że może to być prawda.
Poziom hormonów, który daje organizmowi sygnał głodu lub sytości, różni się u kobiet i u mężczyzn. U kobiet, poziom leptyny, hormonu sytości, spada gwałtownie po wykonaniu ćwiczeń fizycznych, a poziom greliny, hormonu głodu - wzrasta. Sytuacja taka nie zachodzi w ciele mężczyzny.
Ze względu na skłonność do gromadzenia i przechowywania tłuszczu, organizm kobiety spala tłuszcz w inny sposób niż organizm mężczyzny. Kobiety zazwyczaj tracą wagę od góry do dołu ciała. Ponadto, ciało kobiety zaprojektowane jest w taki sposób, aby odkładało tłuszcz w określonych miejscach do wykorzystania w okresie rozrodczym. Ciało mężczyzny nie przechowuje tłuszczu w ten sposób. Ciało kobiety będzie zatem walczyło, aby zachować swój tłuszcz.
Ciało mężczyzn ma większą masę mięśniową, co umożliwia im spalanie tłuszczu nawet, kiedy siedzą, czy śpią.
Testosteron, hormon występujący w organizmie mężczyzny, pozwala na budowanie większej masy mięśniowej, powiększając i tak dużą, naturalną masę, a przez to umożliwia jeszcze sprawniejsze spalania tłuszczu i zbędnych kalorii.
Zmiany nawodnienia organizmu kobiety w cyklu miesięcznym mogą także ograniczać zdolność kobiet do pozbywania się niechcianych kilogramów. Taka sytuacja nie zachodzi w organizmie męskim. Ze względu na to, że ciało kobiety zmienia się bardzo dynamicznie w ciągu cyklu, sugeruje się, aby zawartość tłuszczu w jej organizmie mierzyć procentowo w stosunku do reszty masy ciała, a względem ilości kilogramów.
Zostało naukowo potwierdzone, że kobiety częściej ulegają skłonności do spożywana pokarmów o wysokiej zawartości cukru, co tylko zwiększa wyzwanie, jakie stoi przed nimi, kiedy chcą schudnąć.
Kobiety przejawiają także większą skłonność do jedzenia z powodów emocjonalnych, jak choćby dostosowując swoją dietę do diety nowego partnera, lub spożywając więcej pokarmu w czasie trudnych stanów emocjonalnych. Takie podjadanie zwykle wiąże się z jedzeniem produktów o dużej zawartości cukru, gdyż przynoszą one chwilową ulgę w napięciu.
Wiele kobiet, wykonując ćwiczenia fizyczne, popełnia częsty błąd stosując głównie zestawy ćwiczeń wspomagających wytrzymałość organizmu i wzmacniających serce, a nie prowadzących do spalania tkanki tłuszczowej. Gdyby kobiety bardziej koncentrowały się na budowaniu i wzmacnianiu masy mięśniowej ciała, z całą pewnością przyspieszyłyby tym spalanie kalorii i tym samym poprawiły rezultaty odchudzania.