Reklama

8 sygnałów świadczących o depresji u nastolatków

Wiele z typowych objawów depresji to jednocześnie typowe zachowania zdrowych nastolatków. To sprawia, że trudno jest określić, czy dziecko cierpi na depresję, czy też przechodzi przez normalny okres dojrzewania. Ilość młodych osób dotkniętych tą chorobą szybko rośnie. Około 20% nastolatków w Stanach Zjednoczonych cierpi na depresję kliniczną. Oto osiem objawów mogących świadczyć o depresji u nastolatków.

Twoje dziecko ma więcej złych niż dobrych dni

Nie oznacza to tylko ciągłego uczucia smutku. Depresja u nastolatków może objawiać się gniewem, poirytowaniem lub pobudzeniem. Jeśli dziecko doświadcza takich uczuć przez większość dni przez co najmniej dwa tygodnie, może to oznaczać depresję.

Utrata zainteresowania dla lubianych wcześniej aktywności

Każdy nastolatek ma hobby lub zajęcia, w których lubi brać udział poza szkołą. Jeśli na przykład dziecko wcześniej chętnie grało w piłkę nożną, ale zaczyna tracić nią zainteresowanie, może cierpieć na depresję. Stan ten nazywamy anhedonią, a oznacza on niemożność odczuwania przyjemności.

Reklama

Twoje dziecko zawsze chce być samo

To normalne, że dziecko niekiedy chce spędzać czas z innymi, a innym razem chce być samo. Jednak jeśli nastolatek ma depresję, może uciekać od spotkań z innymi i przez większość czasu szuka samotności.

Twoje dziecko zawodzi

Nastolatek chory na depresję często zaczyna zaniedbywać ważne aspekty życia, zarówno w szkole jak i w relacjach z rówieśnikami. Zarówno pogorszenie się ocen, jak i częste kłótnie, mogą być objawem depresji.

Zmiana zwyczajów związanych ze snem lub jedzeniem

Zmiana zwyczajów związanych z jedzeniem może obejmować zwiększoną lub zmniejszoną ilość spożywanego jedzenia. Niektóre osoby w depresji szukają w jedzeniu pocieszenia, inne z kolei nie mają siły, by je sobie przyrządzać lub o nie nie dbają. Są też osoby, które całkowicie tracą apetyt. Jedzenie (lub jego unikanie) może być sposobem na złagodzenie swoich emocji.

Wiele nastolatków próbuje „odespać” zmęczenie, które często towarzyszy okresowi dojrzewania. Jednak osoby cierpiące na depresję często chcą ukoić swoje emocje właśnie podczas snu. Daje im on czasową ulgę. Z drugiej strony, może też być na odwrót. Wśród nastolatków cierpiących na depresję powszechna jest bezsenność. Może ona stanowić też główną przyczynę depresji. Badania wykazały, że osoby cierpiące na bezsenność są narażone na depresję dziesięć razy bardziej niż osoby, które nie mają problemów ze snem.

Twój nastolatek ma niską samoocenę

To bardzo popularne wśród nastolatków zjawisko, jednak jeśli towarzyszy mu nienawiść do samego siebie, prawdopodobnie jest ono objawem depresji. Jeśli ktoś czuje się bezwartościowy (a nie tylko: niepewny siebie), może to oznaczać poważniejszy problem.

Twoje dziecko źle się zachowuje

Istnieje różnica pomiędzy buntem nastolatka a zachowaniem wysokiego ryzyka. Picie alkoholu, zażywanie narkotyków i inne ryzykowne zachowania, którym towarzyszy brak obaw o konsekwencje, mogą być również objawem depresji. Jest to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy u dziecka następuje nagły zryw do skrajności.

Twoje dziecko słyszy głosy

W depresji dzieci mogą mówić do siebie lub też słyszeć głosy, a także rozmawiać z wyimaginowanymi ludźmi. Takie objawy zawsze powinno się traktować poważnie, jako pewny znak depresji.

Jeśli Twoje dziecko ma którekolwiek z wymienionych powyżej objawów, jako rodzic możesz przedsięwziąć pewne kroki. Bądź dobrym słuchaczem, kiedy nastolatek mówi o swoich problemach i rozmawiaj z nim o jego emocjach. Nie próbuj rozwiązać wszystkich jego problemów. Zamiast tego pomóż mu samemu je rozwiązać. Jeśli czujesz, że Twoje starania nie przynoszą żadnych skutków, zasugeruj dziecku spotkanie ze specjalistą, by zapewnić mu dodatkowe wsparcie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nastolatki | depresja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy