Reklama

9 dziwnych reakcji naszego ciała, które stanowią mechanizmy obronne

Nasz organizm to zbiór licznych cykli i systemów biologicznych, które niekiedy trudno zrozumieć. Jednym z takich systemów są mechanizmy obronne. Chronią one nas przez 24 godziny na dobę przed czynnikami, które mogą być szkodliwe. Oto dziewięć fascynujących reakcji naszego ciała, które – choć może nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy – są takimi właśnie mechanizmami.

Ziewanie

Głównym celem ziewania jest ochłodzenie mózgu po tym, jak został przegrzany lub przesilony.

Kichanie

Kichamy zwykle wtedy, gdy nasze drogi nosowe wypełniły się zbyt dużą ilością alergenów, mikrobów, kurzu i innych składników mogących wywołać podrażnienie. Kichanie pomaga nam pozbyć się ich.

Przeciąganie się

Przeciągamy się instynktownie, by przygotować nasze ciało na fizyczny wysiłek, jaki mamy wykonać w ciągu dnia. Rozciągając mięśnie, stymulujemy jednocześnie przepływ krwi, tym samym poprawiając sobie nastrój.

Czkawka

Szybkie jedzenie, połykanie zbyt dużych kawałków lub przegrzanie organizmu może powodować podrażnienie nerwu błędnego. Wpływa to na pracę żołądka i przepony, wywołując czkawkę.

Reklama

Gwałtowne skurcze

Mowa tu o dziwnym uczuciu, które towarzyszy zasypianiu. W chwili, gdy jesteśmy bliscy zaśnięcia, naszym ciałem wstrząsa skurcz podobny do wstrząsu elektrycznego. Skurcz mięśni jest tak silny, że można nawet spaść z łóżka i powoduje on natychmiastowe wybudzenie się. Kiedy zaczynamy zasypiać, częstotliwość oddechu szybko spada, mięśnie się rozluźniają, natomiast tempo pulsu zmienia się bardzo powoli. Mózg interpretuje taki stan rzeczy jako zagrożenie śmiercią, dlatego próbuje mu zapobiec, wywołując wstrząs.

Zmarszczki w wodzie

Zmarszczki pojawiające się na skórze dłoni po zbyt długim czasie spędzonym w wodzie pełnią istotną rolę. Nadmiar wilgoci w środowisku dla organizmu oznacza zwiększony poślizg. Zmarszczki na skórze mają ułatwić chwytanie przedmiotów.

Utrata pamięci

Utrata pamięci następuje często w wyniku traumatycznych przeżyć. Nasz mózg dosłownie usuwa najtrudniejsze momenty z naszej pamięci, by chronić nas przed cierpieniem.

Gęsia skórka

Pierwotną funkcją gęsiej skórki jest zmniejszenie ilości ciepła, jaką traci nasze ciało poprzez pory skóry. Dzięki temu organizm łatwiej zachowuje odpowiednią temperaturę w niesprzyjających warunkach klimatycznych.

Łzy

Łzy mają za zadanie chronić śluzówkę oka w momencie, gdy dostanie się do niego ciało obce. Działają też jednak jako „emocjonalna obrona”.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: organizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy