Reklama

9 faktów na temat ludzkiego ciała, o których nie miałeś pojęcia

Ludzkie ciało jest niesamowite. Spełnia tysiące funkcji każdego dnia, które są kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Części z nich jesteś w pełni świadomy. Jednak prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy ze sporej ilości innych zadań, które są niesamowicie istotne, a w ogóle nie masz o nich pojęcia. Poniżej przedstawiamy 9 faktów na temat ludzkiego ciała, o których prawdopodobnie nie wiesz.

Posiadasz tyle samo włosów, co szympans

Ciało przeciętnego dorosłego człowieka posiada taką samą ilość włosów jak szympans. Różnica polega na tym, że u ludzi włosy są o wiele cieńsze niż u szympansów. U człowieka włosy utraciły większość swoich pierwotnych funkcji ochronnych. Obecny stan włosów na ciele człowieka jest spowodowany ewolucją oraz noszeniem ubrań w celu ochrony przed chłodem.

Skąd się bierze gęsia skórka?

Pewnie wiele razy doświadczyłeś gęsiej skórki. To reakcja pilomotoryczna, w wyniku której u ludzi w przeszłości unosiły się włosy, dzięki czemu zyskiwali ochronę przed zimnem oraz innymi niebezpieczeństwami, jak na przykład zwierzętami. Dzięki temu ludzie zyskiwali na rozmiarze. Funkcja ochronna tej reakcji znajduje się obecnie w formie szczątkowej. Nie mamy już tak dużej ilości włosów na ciele, a skóra reaguje nadal w ten sam sposób.

Reklama

Lata spędzone na mruganiu

Człowiek spędza równowartość pięciu lat na mruganiu. Jak wiemy, mruganie jest bardzo istotne dla oczu, ponieważ chroni oraz pielęgnuje oko. Oko nie może pozostać cały czas otwarte. Mruganie nawilża oko a także pozwala mu odpocząć. Mruganie jest również odruchem ochronnym, ponieważ mrugamy, gdy widzimy jakiś przedmiot zbliżający się w stronę oka.

Osoby leworęczne są silniejsze.

Możliwe, że odpowiedzialna za to jest fizyka – osoby leworęczne są silniejsze, gdy używają siły w kierunku przeciwnym do kierunku poruszania się wskazówek zegara. Oznacza to, że osobie leworęcznej znacznie łatwiej jest otworzyć słoik niż komuś praworęcznemu. Jednakże zamykanie słoika, kiedy trzeba zadziałać siłą w przeciwnym kierunku, znacznie łatwiej przychodzi osobom praworęcznym.

W żołądku znajduje się kwas.

W twoim żołądku znajduje się kwas chlorowy, produkowany przez znajdujące się tam komórki. W przemyśle ten typ kwasu jest bardzo żrący, dlatego używa się go w metalurgii. W żołądku śluz wyściełający jego ściany chroni cię przed niszczącym działaniem kwasu.

Jesteśmy siedliskiem bakterii.

Ludzkie ciało to ogromne siedlisko bakterii. Okazuje się, że zgodnie z przeprowadzonymi obliczeniami bakterie przewyższają liczebnie komórki naszego organizmu. Proporcja wynosi mniej więcej dziesięć do jednego. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie bakterie obecne w naszym ciele są szkodliwe dla zdrowia. Niektóre są bardzo pożyteczne i pomagają twojemu organizmowi być w dobrym stanie.

Drzemki są dobre.

Ucięcie sobie 20 minutowej drzemki jest dobre dla zdrowia. Poprawia koncentrację, nastrój oraz produktywność. Jednak drzemka dłuższa niż 20 minut może mieć negatywne skutki. Może sprawić, że poczujesz większe zmęczenie oraz rozdrażnienie.

Dużo martwych komórek.

Każdego dnia twoje ciało pozbywa się sporej ilości martwych komórek, głownie pochodzą one ze skóry. W przybliżeniu mówimy o dwóch kilogramach martwych komórek rocznie.

Wrażliwość.

Jak zapewne wiesz, ludzkie ciało posiada dużą ilość zakończeń nerwowych, dzięki którym jesteś w stanie czuć różne rzeczy. Najwrażliwsze obszary to usta oraz palce, a najmniej wrażliwe miejsce to środkowa część pleców.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy