A może by tak zioła?
Już słynny Paracelsus twierdził, że wszystkie łąki i pastwiska są aptekami - i może rzeczywiście warto czasami zamiast po chemię w pigułce sięgnąć po napar z własnoręcznie uzbieranych ziół?
Ale żeby zbierać, trzeba wiedzieć, co. I tu pierwsze zaskoczenie: potężnymi sprzymierzeńcami w walce z chorobami mogą być zwykłe, przydrożne i doskonale znane każdemu rośliny: rumianek, krwawnik, szałwia, pokrzywa, a nawet zwykła stokrotka! Natka pietruszki i owoce dzikiej róży to bogactwo witaminy C, niezastąpionej podczas jesiennych przeziębień.
Pokrzywa poza zawartością mnóstwa witamin ( między innymi C i K) zawiera także dużo żelaza i krzemionki. Doskonale wpływa na pracę układu krwiotwórczego, wspomaga leczenie układu moczowego, bo jest moczopędna i leczy stany zapalne, jest także doskonałym kosmetykiem - jej sok wcierany w skórę głowy wzmacnia włosy i przywraca połysk. Pokrzywa świetnie sprawdza się także w... kuchni: może zastąpić szpinak, a młode listki świetnie pasują do każdej sałatki. Uwaga! Do robienia herbatek i naparów najlepsze są liście pokrzywy majowej, tuż przed kwitnieniem, ale dobre są wszystkie młode listki.
Stokrotka kojarzy się raczej z bukietem lub trawnikiem niż z leczeniem. A jednak ten niepozorny kwiatek ma działanie wykrztuśne, łagodzi stany zapalne i oczyszcza organizm. Wszystko dlatego, że zawiera flawonoidy, garbniki, śluzy i saponiny. Najlepiej jeść ją na surowo - młode listki doskonale pasują do sałatek, kwiaty zresztą też, trzeba jedynie przy komponowaniu smaków brać pod uwagę ich nieco miętowy aromat...
Szałwia to dekoracyjna roślina rabatowa i aromatyczna przyprawa do mięs. Ale jest też znana jako doskonały środek antybakteryjny stosowany często przy bólach zębów lub infekcjach gardła lub dziąseł. Ale już mniej osób wie, że szałwia jest także doskonałym lekiem na przemęczenie lub sezonową depresję.
Rumianek to doskonały środek na wszelkie kłopoty z układem moczowym i pokarmowym - herbatki rumiankowe podaje się już nawet niemowlętom do picia i dla regulacji trawienia. Rumianek działa także kojąco i antyseptycznie, może być więc stosowany w okładach podrażnionych oczu czy przemywania trudno gojących się ran. Ale uwaga - może uczulać, a poza tym ma właściwości rozjaśniające, o czym szczególnie warto pamiętać stosując okłady na oczy, bo może odbarwić rzęsy...
Krwawnik ma także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, doskonale sprawdza się też przy wzdęciach i kłopotach z trawieniem, bo zwiększa wydzielanie soków trawiennych i reguluje przemianę materii. Jego liście,zmiażdżone tak, by puściły sok, są doskonałym okładem na trudnokrzepliwe rany.
Może więc następnym razem, kiedy nam coś dokuczy - zamiast do apteki, wybierzecie się na pobliską łąkę...? Pod warunkiem oczywiście, że nie znajduje się blisko szosy. Bo wtedy rośliny mają więcej ołowiu i metali ciężkich w sobie niż jakichkolwiek witamin...
el