Afty. Przyczyny, objawy, leczenie
Afta jest małą zmianą zapalną, która powstaje w obrębie jamy ustnej i może powodować ból oraz dyskomfort podczas jedzenia czy picia. Na jej obecność wpływa wiele czynników: np. mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej wskutek przegryzienia lub niewłaściwa pielęgnacja. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na wewnętrznej stronie policzków, ale mogą powstawać również na dziąsłach, języku lub wardze. Afty są niezwykle bolesne i samoistnie goją się po kilku tygodniach. Jeśli powstają częściej niż raz w roku, mogą być symptomem groźnych chorób i niedoborów składników odżywczych. Zatem, jak poradzić sobie z aftami? Jak je skutecznie leczyć? Co mogą one oznaczać?
Afty to małe, okrągłe, płytkie nadżerki i owrzodzenia, które powstają na błonie śluzowej jamy ustnej. Mogą występować pojedynczo lub w grupie i obejmować różne miejsca, które pod wpływem dotyku, kontaktu z pokarmem albo płynami powodują dyskomfort oraz ból. Afty po kilku dniach od powstania pokrywają się charakterystycznym białym nalotem otoczonym czerwoną obwódką. Na szczęście nie można się nimi zarazić od innej osoby, ale mimo wszystko należy zachować należytą higienę i środki ostrożności. Często, zanim afta pojawi się w jamie ustnej, można odczuwać w tym miejscu pieczenie i mrowienie.
Przyczyny powstawania aft
Małe afty najczęściej powstają w wyniku drobnych urazów mechanicznych, wynikających np. z przypadkowego przegryzienia skóry lub mechanicznego uszkodzenia wywołanego pielęgnacją zębów (intensywnym szorowaniem szczoteczką do zębów lub posługując się nicią dentystyczną). Niekiedy afty pojawiają się na skutek reakcji uczuleniowej, stosując np. nową pastę do zębów. Mogą również postawać wtedy, gdy nie przykłada się należytej uwagi co do pielęgnacji jamy ustnej.
Niekiedy afty mogą przybierać na sile. Zamiast pojedynczego owrzodzenia występują w grupach i umiejscawiają się w trudno dostępnych miejscach, które mogą potęgować uczucie bólu i dyskomfortu. Niestety, jeśli są duże i powstają częściej niż raz w roku, mogą oznaczać poważniejsze schorzenia, np. stany zapalne jamy ustnej i postępującą próchnicę. Ich obecność jest również wynikiem obniżonej odporności lub infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Afty sygnalizują także zapalenie migdałków, utajone choroby grzybicze, celiakię lub chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Leczenie aft
Leczenie aft polega na łagodzeniu objawów bólowych oraz neutralizacji stanów zapalnych. Można sięgnąć po preparaty apteczne w postaci żeli, kremów albo sprayów. Stosując je, należy wcześniej zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotce oraz pamiętać, by przyjmować je regularnie. Poza tym warto poznać przyczynę powstawania aft i ją zniwelować. W przypadku niedoborów witamin, warto urozmaicić dietę albo wykluczyć produkty uczulające. Jednak przede wszystkim trzeba przyłożyć większą uwagę do higieny jamy ustnej.
Choć produkty apteczne wykazują się wysoką skutecznością, to można również sięgnąć po sprawdzone metody naturalne, które łagodzą ból i przyspieszają gojenie. W przypadku silnego bólu można sięgnąć po kostkę lodu i od razu przyłożyć ją do afty. Warto zwrócić większą uwagę do dezynfekcji jamy ustnej i przepłukać ją ciepłą wodą z dodatkiem łyżeczki soli (może boleć lub szczypać) albo wody utlenionej. Dobrym sposobem jest stosowanie naparów z szałwii i rumianku. Aby spotęgować efekt można bezpośrednio do afty przyłożyć zaparzoną i ostudzoną torebkę czarnej lub ziołowej herbaty.
Sprawdzone patenty
Oprócz stosowania płukanek można również zastosować naturalne środki, które wystarczy nanieść bezpośrednio na aftę. Złagodzą one stan zapalny i ból, a także przyspieszą gojenie. Po co jeszcze warto sięgnąć? Wysoką skutecznością wykazuje się płynny miód lub odrobina oleju kokosowego. Można też przygotować domową mieszankę na afty. Wystarczy zmieszać kilka kropel olejków eukaliptusowego i miętowego z odrobiną oliwy z oliwek. Wszystkie specyfiki wykazują się dobrą skutecznością, jeśli stosuje się je minimum trzy razy dziennie.