Aromaterapia: Dziesięć korzyści
Aromaterapia jest rodzajem medycyny alternatywnej, w której używa się olejków eterycznych, mających na celu poprawę zdrowia oraz nastroju. Metoda ta działa, ponieważ zmysł zapachu potrafi uruchomić emocjonalną reakcję organizmu. Będziesz zaskoczona szeroką gamą właściwości poniższych olejków eterycznych: Zmniejszenie niepokoju Olibanum (kadzidło), róża, lawenda, ylang-ylang (jagodlin wodny) oraz bergamotka pomagają zmniejszać niepokój, dzięki swoim właściwościom uspokajającym. Przeprowadzono eksperyment, w którym porównano efekty aromaterapii olejkiem różanym z kąpielą stóp u ciężarnych kobiet, których termin porodu był blisko. Okazało się, że podczas porodu kobiety stosujące aromaterapię olejkiem różanym odczuwały niższy poziomu stresu niż te, u których nie został przeprowadzony ten zabieg.
Szałwia muszkatołowa może poprawić ci humor i uspokoić cię, a kadzidło pomóc w zmniejszeniu niepokoju i depresji, ponieważ dostarcza spokojnej energii i wyciszenia duchowego. Rumianek może zniwelować objawy nadmiernego myślenia, irytację oraz obawy. Olejek ylang-ylang pomaga zwiększać poziom szczęścia, optymizmu oraz łagodzi strach. Jaśmin jest najczęściej używany jako antydepresant i pomaga uzyskać uczucie pewności siebie i optymizmu.
Zmniejszenie mdłości
Według przeprowadzonych badań imbir pomaga zmniejszać mdłości często odczuwane przez pacjentów po chemioterapii. Olejek miętowy również jest efektywnym środkiem przeciwwymiotnym. Aby zmniejszyć mdłości możesz dodać kilka kropli olejku miętowego lub lawendowego na chusteczkę i wdychać ich zapach lub dodać je do dyfuzora, aby wypełniały dom.
Badania pokazały, że aromaterapia olejkiem lawendowym znacząco poprawia zdolności poznawcze, odpowiedzi fizjologiczne oraz odczuwanie subiektywnego stresu. Olejek cytrynowy wspomaga koncentrację oraz ma właściwości uspokajające, które zmniejszają złość i niepokój.
Pomoc w zasypianiu
Lawenda, rumianek, majeranek, kadzidło, szałwia muszkatołowa czy korzeń waleriany i bergamotka pomagają w zasypianiu. Korzeń waleriany używany jest od tysięcy lat, ponieważ kwas walerenowy posiada właściwości uspokajające i wyciszające. Kadzidło znane jest z niwelowania niepokoju i depresji, ponieważ zawiera związek zwany octanem incenzolu.
Wzmocnienie układu odpornościowego
Badania pokazują, że szałwia muszkatołowa jest skuteczna w zwalczaniu gronkowca złocistego, ponieważ posiada naturalne właściwości przeciwbakteryjne. Olejek herbaciany używany jest jako miejscowy środek przeciwbakteryjny i jest skuteczny w leczeniu problemów skórnych, takich jak wysypka lub podrażnienie spowodowane ugryzieniem insektów. Jedno z badań pokazało, że olejek herbaciany działa na candide powodującą infekcje grzybicze, która jest odporna na leki. Podobnie olejek eukaliptusowy posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.
Olejek z gałki muszkatołowej łagodzi przewlekły ból spowodowany stanem zapalnym w takich chorobach jak nowotwory czy cukrzyca. Posiada on właściwości przeciwzapalne i zmniejsza opuchliznę stawów. Może być używany zewnętrznie do redukowania bólu reumatycznego. Olejek z goździków może być użyty jako lek na nagły ból zęba. Olejek herbaciany i kokosowy może przyśpieszać proces gojenia się skóry w przypadku wysypki lub niewielkich skaleczeń czy zadrapań.
Poprawa trawienia
Wąchanie aromatów pochodzących z ziół dodawanych do jedzenia pobudza nasz układ pokarmowy, stymulując wydzielanie soków trawiennych w jamie ustnej, żołądku i jelicie cienkim. Bazylia pomaga pokonać mdłości, a drzewo sandałowe i rumianek złagodzić wrzody żołądka i kwas żołądkowy. Alternatywą, jeśli cierpisz na problemy trawienne, może być dodawanie większej ilości czarnego pieprzu i jałowca, które zwiększą produkcję kwasu żołądkowego.
Lawenda może być zmieszana z innym olejkiem, takim jak migdałowy czy kokosowy i użyta do masażu ramion i nóg, aby poprawić krążenie. Badania pokazały, że masaż olejkiem lawendowym niweluje syndrom niespokojnych nóg (RLS) u dializowanych pacjentów i może być u nich stosowany do regularnej terapii tej dolegliwości. Imbir, tymianek, czarny pieprz, rozmaryn oraz szałwia również poprawiają krążenie, jeśli są regularnie spożywane.
Ulga w bólu głowy
Olejki z rozmarynu, eukaliptusa, mięty pieprzowej, mięty zielonej oraz lawendy są dobrą metodą na ból głowy i używane są od tysięcy lat. Zamiast leków przeciwbólowych możesz użyć olejków eterycznych, które są naturalnym i łagodnym sposobem nie wywołującym skutków ubocznych. Olejek lawendowy i z rozmarynu niwelują ból i likwidują napięcie oraz stres, które są najczęstszą przyczyną bólu głowy. Olejek z mięty pieprzowej stosowany miejscowo na czoło posiada długotrwałe właściwości chłodzące i hamujące skurcze mięśni stymulujące przepływ krwi.