Reklama

Astygmatyzm, łzawienie oczu: Co robić

Pogorszył mi się wzrok, więc byłam u okulisty. Okazało się, że to astygmatyzm regularny. Na czym polega ta wada i jak się ją leczy?

Z astygmatyzmem tego rodzaju mamy do czynienia wtedy, gdy powierzchnia rogówki (błony pokrywającej przednią część gałki ocznej), jest wydłużona lub spłaszczona.

Nie skupia ona wtedy prawidłowo promieni świetlnych i obraz staje się rozmazany. Jeśli wada jest niezbyt duża, koryguje się ją za pomocą odpowiednich okularów przepisanych przez okulistę.

Jeżeli zmiany w oku są poważne, może on skierować pacjenta na operacyjną korekcję rogówki.

Oczy ciągle mi łzawią. Odnoszę też wrażenie, jakbym miała piasek pod powiekami. Co powoduje takie uciążliwe dolegliwości?

Reklama

Najczęściej wywołuje je zaburzenie wydzielania łez, zwane zespołem suchego oka. Jest ono wtedy wysuszone i okresowo nadmiernie łzawi. Dzieje się tak, gdy warstwa tłuszczowa, która je pokrywa i chroni przed wysychaniem, jest za cienka.

Okulista zbada to za pomocą tzw. testu wydzielania łez i przerwania filmu łzowego. Takie objawy wywołuje również niewydolność gruczołów powiekowych i choroby zakaźne (np. nużyca – zakażenie skóry pasożytami).

Chcę kupić w aptece okulary do czytania. Ale siostra twierdzi, że popsują mi oczy. Czy słusznie?

Najlepiej zbadać wzrok u lekarza i kupić zlecone przez niego okulary w sklepie okulistycznym. Przy ich wyborze trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na widzenie, m.in. czy ma pani taką samą wadę w obu oczach.

Proszę nie ryzykować, bo złe okulary nie tylko pogorszą wzrok, ale też spowodują bóle głowy i oczu.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: astygmatyzm | oczy | okulista | oko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy