Reklama

Babka zwyczajna i jej lecznicze właściwości

Nie bez przyczyny nasze babcie babkę zwyczajną, a konkretnie jej liście, traktowały ze szczególną atencją. Jej właściwości zdrowotne mogą przyćmić zdolności niejednego leku. Wspomaga m.in leczenie astmy, zaburzeń układu moczowego, zapalenia oskrzeli, nadciśnienia czy reumatyzmu. Ponadto - dzięki swoim zdolnościom antybakteryjnym - zatrzymuje przepływ krwi i wspomaga regenerację uszkodzonej tkanki, a tym samym może śmiało zastąpić opatrunek. Co więcej, woda destylowana z rośliny może stanowić doskonałą alternatywę dla olejku do opalania. Przyjrzyjmy się mniej lub bardziej znanym zdolnościom babki zwyczajnej, bo naprawdę warto.

Babka zwyczajna - właściwości lecznicze

Babka zwyczajna, której znakiem rozpoznawczym są owalne, a i często przypominające serce - liście, jest stosowana w medycynie naturalnej od wieków i znajduje zastosowanie w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Praktyka pokazuje, że ta cenna roślinna może wspomóc leczenie rozmaitych dolegliwości; w tym między innymi rozedmy płuc, zaburzeń układu moczowego, zapalenia oskrzeli, nadciśnienia czy reumatyzmu.

Z kolei wywar z korzeni babki zwyczajnej może ukoić dolegliwości związane z biegunką, zapaleniem żołądka, wrzodami układu trawiennego, zapaleniem układu moczowego, hemoroidami, zapaleniem oskrzeli, katarem i zapaleniem zatok.

Reklama

Liście babki zwyczajnej, czyli naturalny opatrunek

Być może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale liście babki zwyczajnej mogą śmiało zastąpić opatrunek. Jak to możliwe? Z uwagi na ich zdolności antybakteryjne szybko zatrzymują przepływ krwi i powodują regenerację uszkodzonej tkanki. Wspomagają również leczenie stanów zapalnych skóry, wrzodów, urazów, zapalenia stawów czy opuchlizny oraz mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu kolki, częstej przypadłości występującej u niemowląt i małych dzieci.

W jakich jeszcze celach można wykorzystać babkę zwyczajną?

Lecznicze właściwości wykazują nie tylko liście, ale i korzeń oraz nasiona babki zwyczajnej. Co ciekawe, ten pierwszy wykorzystywany jest ponadto jako środek przeznaczony do zwalczania grzechotników. Z kolei nasiona babki - z uwagi na solidną porcję śluzu - doskonale wpływają na jelita, oczyszczając i łagodząc błonę śluzową. Wspomagają też walkę z pasożytniczymi robakami.

Warto też pamiętać, że woda destylowana z rośliny stanowi doskonałą alternatywę dla olejku do opalania.

Jak stosować babkę zwyczajną?

Lecznicze właściwości babki zwyczajnej można wykorzystać sięgając po ziołową herbatkę. Zwłaszcza, gdy dopadnie nas przeziębienie lub grypa. Jak ją przygotować? Wystarczy zalać suche lub świeże nasiona lub korzenie czy liście rośliny szklanką wrzątku i parzyć przez 10 minut.

Z kolei odwar z babki zwyczajnej może pomóc w przypadku oparzeń, ukąszeń owadów, wysypki i wszelkich innych ran. Jak go przygotować? Wystarczy posiekać roślinę i zalać szklanką wody, a następnie przykryć.

Sposób na uporczywy kaszel

Co ciekawe, posiekane liście rośliny w połączeniu z olejem słonecznikowym mogą złagodzić dolegliwości towarzyszące uporczywemu kaszlowi.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama