Reklama

Reklama

Badania, które ratują życie

Dzięki mammografii, cytologii i kolonoskopii możesz wykryć raka we wczesnym stadium i pokonać trzy groźne nowotwory: piersi, szyjki macicy i jelita grubego.

Mammografia i rak piersi

Reklama

Co roku w Polsce notuje się około 12 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi. Niestety, aż około 80 procent kobiet zgłasza się do lekarza już w zbyt późnym stadium choroby.

A statystyki mówią wyraźnie, że... wczesne wykrycie choroby aż w 80-90 procentach daje szanse na wieloletnie przeżycie.

Mammografia

Jest to rentgenograficzne badanie piersi wykrywające już dwumilimetrowe zmiany nowotworowe, nawet te bardzo wczesne, które nie dają się wyczuć podczas badania palcami.

W trakcie badania każda pierś umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastykową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Stosowany ucisk nie należy do przyjemnych, ale na szczęście trwa on zaledwie kilka sekund i jest po badaniu.

Powstałe w ten sposób obrazy są analizowane przez lekarza radiologa. Niekiedy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, radiolog zleca wykonanie dodatkowego zdjęcia zrobionego pod innym kątem lub powiększonego. Może też zlecić dodatkowo badanie piersi za pomocą USG, ale...

Uwaga! Badanie USG piersi nie jest badaniem zastępującym mammografię! Jest to samodzielne badanie, mające pewną czułość i swoistość, tak jak mammografia.

Wykonanie obu tych badań przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa wykrycia zmian nowotworowych. Najczęściej badanie ultrasonograficzne różnicuje zmiany płynne i tkankowe czyli lite, a takie najczęściej są łagodnymi guzami sutka np. włókniakami.

Mammografia jest badaniem, którego wykonywanie uzasadnione jest u kobiet, które skończyły 35. lat. Lekarze twierdzą, że nie ma jednoznacznych rekomendacji co do częstości wykonywania mammografii przed 50. rokiem życia i po 60 roku życia. wieku.

Wiadomo za to na pewno, że między 50. a 60. rokiem życia mammografia powinna być wykonywana raz do roku. I mówimy tu o profilaktyce, czyli zdrowych kobietach.

Nie znaczy to jednak, że panie z pozostałych grup wiekowych nie powinny badać się profilaktycznie. Na pewno nie zaszkodzi, jak zbadamy się raz na rok czy raz na 2 lata.

Zwłaszcza kobiety, których matka, siostra czy babka chorowały lub chorują na raka. Panie te powinny pozostawać pod szczególną opieką lekarską i częściej wykonywać badania mammograficzne.

W grupie podwyższonego ryzyka należy wyróżnić też kobiety chorujące na inne nowotwory, kobiety otyłe, stosujące przez długi czas dietę wysokotłuszczową ubogą w jarzyny i owoce, kobiety nadużywające alkoholu, czasem także osoby żyjące w przewlekłym, długotrwałym stresie.

Badanie mammograficzne można wykonać bezpłatnie we wszystkich placówkach medycznych, które mają podpisane umowy z NFZ.

Cytologia i rak szyjki macicy

Na raka szyjki macicy umiera codziennie średnio 5 Polek, a o roku w Polsce rozpoznaje się ten nowotwór u około 4. tysięcy kobiet.

Niestety, niemal w połowie przypadków rozpoznaje się tę chorobę już w zaawansowanym stadium. Dlatego każdego roku umiera na raka szyjki macicy prawie 2 tysiące kobiet. Najczęściej rak szyjki macicy rozwija się u kobiet pomiędzy 40. a 59. rokiem życia, czyli w momencie, kiedy wiele z nich wychowuje dzieci i pracuje zawodowo.

Cytologia

Podstawowym badaniem profilaktycznym wykrywającym raka szyjki macicy jest cytologia. Każda kobieta aktywna seksualnie powinna zgłaszać się na takie badania raz na rok, a te u których stwierdzono już kiedykolwiek jakieś nieprawidłowe wyniki, nawet częściej.

Pomiędzy pobraniem badania a uzyskaniem wyniku zwykle nie upływa więcej niż jeden tydzień. Cytologię pobiera się w trakcie badania ginekologicznego.

Dowiedz się więcej na temat: W.E. | nowotwory | objawy | rak szyjki macicy | ratowanie życia | Piersi | cytologia | mammografia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje