Reklama

Bentonit: Co to jest? Jak działa na organizm?

Bentonit wapienny to skała osadowa, która znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne. Stosowana jest nie tylko jako środek uzdatniający skażoną glebę czy też higieniczny żwirek dla kotów. Sproszkowana glinka bentonitowa wykorzystywana jest też w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, a nawet spożywczym. Wykazuje działanie detoksykujące i przeciwbakteryjne, z powodzeniem wygładza skórę, łagodzi podrażnienia i trądzik, przyspiesza gojenie się ran. Okłady z glinki bentonitowej pomogą uśmierzyć różnego rodzaju ból i zmniejszyć obrzęk po ukąszeniach owadów. Bentonit stosowany jest także wewnętrznie, jednak wielu waha się co do jego skuteczności i czy jest bezpieczny dla zdrowia. Jak tak naprawdę bentonit działa na organizm? Czy warto go stosować? Odpowiadamy.

Czym jest bentonit?

Bentonit wapienny to ilasta skała osadowa powstająca z popiołu wulkanicznego i tufów wulkanicznych. Nazwana została tak, ponieważ jej złoża zostały odkryte w Fort Benton w Stanach Zjednoczonych. Zasobne pokłady bentonitu znajdują się również we Francji oraz Rosji. Występuje też w Polsce w rejonie Kielc i Karpat. Glinka bentonitowa ma zazwyczaj szary, biały, zielonkawy lub żółtawy kolor, jest bezzapachowa i pozbawiona smaku. Głównym składnikiem glinki jest montmorylonit z grupy krzemianów. Znajdują się w niej również inne minerały: wapń, magnez, potas, krzem, mangan, żelazo, glin, miedź, sód i cynk.

Reklama

Glinka bentonitowa ma właściwości adsorpcyjne, zwilżona wiąże na sobie cząsteczki innych substancji i prowadzi do ich gęstnienia. Przyciąga więc i pochłania toksyny i metale ciężkie. Z tego powodu wykorzystywana jest zatem do uzdatniania skażonej gleby, do produkcji żwirku higienicznego dla kotów lub jako dodatek do pasz dla zwierząt, zapobiegający zakażeniom aflotoksynami. Bentonit znalazł też zastosowanie w przemyśle spożywczym jako substancja zagęszczająca i przeciwzbrylająca (oznaczany jako E558). Jest też składnikiem niektórych leków zobojętniających kwas solny. Glinkę bentonitową stosuje się jednak przede wszystkim w kosmetologii do oczyszczania skóry i łagodzenia podrażnień.

Zewnętrzne zastosowania glinki bentonitowej

Glinka bentonitowa wykazuje nieocenione właściwości kosmetyczne i dermatologiczne. Maseczka z bentonitu pozwoli oczyścić i wygładzić skórę, wykazuje także działanie antybakteryjne. Zalecana jest przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej. Łagodzi bowiem podrażnienia i trądzik, zwęża również pory. Ponadto wzmaga produkcję kolagenu, dotlenia skórę i poprawia jej koloryt. Aby zrobić maseczkę, należy łyżkę glinki rozmieszać z niewielką ilością wody do utworzenia pasty. Nakładamy ją na twarz, szyję i dekolt oraz zmywamy po 20 minutach. Popularnością cieszą się też lecznicze kąpiele w glince bentonitowej, oferowane często przez salony SPA. W łatwy sposób przyrządzić taką kąpiel w domu, wsypując do napełnionej wodą wanny 250 ml glinki. W takiej zawiesinę spędzamy 15 minut, a następnie spłukujemy glinkę z ciała.

Glinka bentonitowa może być stosowana także w lecznictwie. Wchłania ona zanieczyszczenia ze skóry, więc działa odkażająco i antyseptycznie. Pomoże złagodzić objawy egzemy, alergii skórnych, łuszczycy, półpaśca, oparzeń i wrzodów. Bentonit zmniejsza również obrzęk i swędzenie po ukąszeniach owadów. Okłady z glinki przyniosą też ulgę przy bólach głowy, bólach miesiączkowych czy przepuklinie. Oprócz tego bentonit świetnie sprawdzi się jako płukanka do ust lub pasta do zębów. Usunie osad, złagodzi stany zapalne dziąseł i zapobiegnie próchnicy.

Czy można stosować bentonit wewnętrznie?

Bentonitowi stosowanemu wewnętrznie przypisuje się inne zbawienne właściwości, m.in. oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich, czy też przyspieszanie kuracji odchudzającej. Jednak o ile wykazuje on działanie detoksykujące w glebie, wodzie, czy też na skórze przy stosowaniu zewnętrznym, to nie potwierdzono żadnymi badaniami, że wyeliminuje on szkodliwe substancje z organizmu. Bentonit pęcznieje w zetknięciu z wodą, lecz nie zachowuje się jak błonnik, który daje uczucie sytości i wspomaga odchudzanie. Stosowanie wykonanego z niego roztworu przez dłuższy okres może za to spowodować wzdęcia i problemy jelitowe.

Faktem jest jednak, że przyjmowanie glinki bentonitowej może pomóc w zwalczaniu zespołu jelita wrażliwego oraz zakażenia aflotoksynami wydzielanymi przez pleśnie i grzyby (znajdują się m.in. w nadpsutej żywności). Warto jednak zaznaczyć, że bentonit ma działanie bakteriobójcze, więc może wyjałowić układ pokarmowy z korzystnych dla zdrowia bakterii. Po kuracji glinką bentonitową należy odbudować florę bakteryjną jelit probiotykami.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy