Berberys zwyczajny: Polska cytryna i jej lecznicze właściwości
Berberys zwyczajny uznanie w medycynie ludowej zyskał już dawno. Swoje właściwości lecznicze ta cenna roślina zawdzięcza przede wszystkim alkaloidowi izochinolowemu, czyli berberynie. To właśnie dzięki niej wykazuje zdolności przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i pierwotniakobójcze. Sporządzane na jego bazie preparaty wyjątkowo dobroczynnie wpływają na nasz układ krwionośny, zmniejszając ryzyko wystąpienia arytmii oraz obniżając poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Ponadto łagodzą dolegliwości towarzyszące schorzeniom wątroby, woreczka żółciowego, dróg moczowych oraz układu pokarmowego. Dowiedzmy się o berberysie zwyczajnym nieco więcej, a z pewnością nie pożałujemy.
Berberys zwyczajny (berberys vulgaris) należy do rodziny roślin berberysowatych. Znany jest także pod nazwą "polska cytryna", a określenie to zawdzięcza solidnej porcji witaminy C, której dostarcza. Spotkać go można w całej Polsce, ale przez rolników bywa tępiony z racji tego, że jest zaliczany do żywicieli pasożytów zbóż. Najczęściej - oczywiście poza polami - rośnie naturalnie na obrzeżach lasów iglastych i w zaroślach. Można go też spotkać w parkach i ogrodach. W roli środka leczniczego wykorzystywany jest od wieków, sięgali po niego medycy ze starożytnej Mezopotamii. Zdrowotne właściwości wykazują owoce, liście, korzeń oraz kora rośliny.
Liście, korzenie i kora berberysu zwyczajnego stanową bogate źródło garbników, alkaloidów, w tym przede wszystkim berberyny oraz magnofloryny. Z kolei owoce dostarczą nam solidnej porcji witaminy C, kwasów organicznych, flawonoidów, karotenoidów, pektyny oraz soli mineralnych. Wykazują działanie moczopędne i wyjątkowe dobroczynnie wpływają na nasz układ odpornościowy oraz pokarmowy, niwelując skutki przeziębień czy stanów grypowych oraz stymulując procesy przemiany materii.
Jak działa wyciąg z berberysu zwyczajnego?
Z kolei wyciąg z kory berberysu zwyczajnego ma zbawienny wpływ na nasz układ pokarmowy. Między innymi stymuluje pracę żołądka, wspiera wydzielanie soku żołądkowego, a ponadto obniża ciśnienie krwi oraz działa ściągająco i przeciwbakteryjnie.
Na bazie liści berberysu zwyczajnego przyrządzane są preparaty, które łagodzą dolegliwości trawienne oraz skutki przejściowych i długotrwałych schorzeń wątroby. Pobudzają też apetyt.
Berberys zwyczajny: Przeciwwskazania
Z wyjątkową ostrożnością do preparatów na bazie berberysu powinny podchodzić kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Należy też pamiętać o równowadze w suplementacji naturalnego leku, aby wskutek terapii nadmierne ilości berberyny nie odłożyły się w organizmie.
Potrzebne składniki:
Jedna łyżka stołowa suszonego korzenia lub suszonej kory berberysu
500 ml wody
Sposób przygotowania:
Berberys zalewamy wodą i gotujemy przez co najmniej dziesięć minut. Odstawiamy na co najmniej trzydzieści minut do naciągnięcia. Następnie starannie odcedzamy. Gotowy preparat należy pić dwa-trzy razy dziennie po pół szklanki (100 ml).
Jak przygotować nalewkę z berberysu?
Potrzebne składniki:
100 g pociętej kory korzenia lub korzenia berberysu
500 ml 40% alkoholu
Sposób przygotowania:
Surowce zalewamy alkoholem. Następnie mieszankę stawiamy w zacienionym miejscu na co najmniej dziesięć-czternaście dni. Po upływie tego czasu starannie ją odcedzamy. Gotowy preparat można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Doustnie nalewkę stosuje się dwa-trzy razy dziennie, rozpuszczając ją uprzednio w wodzie, w proporcji 10 ml nalewki na pół szklanki letniej wody lub herbaty.