Ból kolana w nocy - o czym świadczy?

Ból kolan w nocy jest uporczywą dolegliwością, która dotyka mnóstwo osób. Powinien skłonić do wizyty u lekarza. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ ból może świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej stawów bądź zapaleniu przyczepu więzadła rzepki. Dzięki właściwym badaniom ortopeda stawia diagnozę i podejmuje decyzję o odpowiedniej metodzie leczenia. Co może oznaczać rwący ból kolana w nocy i w trakcie spoczynku? Jak znaleźć przyczynę tego schorzenia?

Materiały promocyjne partnera

Ból kolana w nocy - przyczyny

Ogromne znaczenie w ustaleniu przyczyny występowania bólu ma to, kiedy się pojawia. Czasami pacjenci zgłaszają ból kolana w nocy, ale niekiedy odczuwają go jedynie w ciągu dnia. Oczywiście zdarza się, że ból kolan trwa w trakcie wykonywania określonych czynności lub cały dzień. Bardzo ważna jest zatem umiejętność opisania dolegliwości bólowych specjaliście w czasie wizyty lekarskiej. Ułatwia to ustalenie przyczyny bólu kolan1.

Ból biodra i kolana w nocy lub ból kolana po wewnętrznej stronie w nocy może świadczyć o[1]:

  • chorobie zwyrodnieniowej stawów,
  • reumatoidalnym zapaleniu stawów,
  • zmianach zwyrodnieniowych więzadła rzepki,
  • przeciążeniu pasma biodrowo-piszczelowego,
  • zapaleniu ścięgna kolanowego.

Bolące kolana w nocy - reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która w pierwszej kolejności atakuje stawy, w tym staw kolanowy. Do głównych objawów RZS zalicza się silny ból, przede wszystkim w trakcie spoczynku. Dochodzi wtedy do nagromadzenia płynu zapalnego, a także obrzęku pobliskich tkanek. Sztywność stawu kolanowego (najczęściej poranna) stanowi jeden z charakterystycznych objawów tego schorzenia. Silny ból kolana w nocy może zatem być spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów[5].

Kolano skoczka - możliwa przyczyna bólu kolan w nocy Bóle kolan w nocy oraz w spoczynku często świadczą o zapaleniu przyczepu więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka). Rzepka jest połączona więzadłem rzepki z kością piszczelową, a więc odgrywa ważną rolę podczas wykonywania ruchu, np. biegania czy skakania. Zapalenie więzadła rzepki zalicza się do urazów spotykanych przede wszystkim u osób zawodowo uprawiających sport (np. koszykarzy), a także dotyka osoby otyłe. To właśnie u nich najczęściej dochodzi do mikrourazów, które z kolei mogą przyczynić się do zapalenia więzadła rzepki[4].

Ból kolan w nocy - diagnostyka

Aby zdiagnozować, czym spowodowany jest straszny ból kolana w nocy, należy udać się do ortopedy. Specjalista w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem. Następnie wykonuje kilka odpowiednich badań oraz zleca bardziej specjalistyczne, takie jak[2]:

  • badanie ultrasonograficzne (USG),
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • tomografia komputerowa (TK),
  • badanie rentgenowskie (RTG).

Pomagają one w uzyskaniu pełnego obrazu uszkodzeń w stawie[2].

Ból kolan w nocy - leczenie

Leczenie bólu kolan w nocy polega przede wszystkim na rehabilitacji, zwłaszcza w przypadku zwyrodnienia stawu kolanowego (gonartrozy) bądź zespołu bólowego rzepkowo-udowego. W tym celu pacjent powinien udać się na konsultację do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dobiera ćwiczenia odpowiednie do jego możliwości oraz indywidualnych potrzeb. Ponadto pomocne mogą być domowe sposoby na ból kolan. Zaleca się stosowanie zimnych okładów lub zmniejszenie masy ciała, (jeśli jest zbyt duża)[3].

W sytuacji, gdy bolące kolana w nocy stanowią dokuczliwy problem i nie pozwalają zasnąć, należy stosować niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym. NLZP są skuteczne, np. w krótkookresowym leczeniu zespołu bólowego rzepkowo-udowego lub choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego[3]. Ponadto można stosować maść na bolące kolana o odpowiednich właściwościach.

Bibliografia:

  1. Kruczyński J., Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa, 2019.
  2. Libura M., Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015.
  3. Jones B., Postępowanie zachowawcze u dorosłych pacjentów z bólem kolana, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  4. Stępień K., Kolano skoczka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.

Czepułkowski R., Bąkowski P., Ból kolana - najczęstsze przyczyny bólu kolan, Rehasport, 20

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy