Ból wątroby: Przyczyny i leczenie
Ból brzucha z prawej strony pod żebrami może wiązać się ze schorzeniami wątroby lub dróg żółciowych. To także efekt tłustej i niezdrowej diety oraz nadużywania alkoholu. Często ból występuje na skutek powiększenia wątroby, a to z kolei objaw wielu groźnych chorób, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu C czy zakrzepica żył wątrobowych. Jak odróżnić ból spowodowany przejedzeniem się od poważnych schorzeń? Jak wzmocnić wątrobę domowymi sposobami?
Ból w prawej części jamy brzusznej, pod żebrami, może być związany z dolegliwościami ze strony wątroby. Warto jednak wiedzieć, że narząd ten nie jest unerwiony, a w dodatku ma dużą zdolność regeneracji. Ból wątroby może być więc spowodowany znacznymi zmianami tego narządu, jego powiększeniem (wtedy boli otaczająca go błona surowicza) lub uszkodzeniem komórek. Charakterystyczne jest wtedy uczucie rozpierania, kolka, a nawet ostry, kłujący ból. Jakie są przyczyny bólu wątroby?
Najczęściej ból wątroby występuje po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku. Wiąże się to z koniecznością strawienia dużej ilości tłuszczu i zwiększoną produkcją żółci. Podobnie jest w przypadku nadużywania alkoholu – wątroba musi oczyścić organizm z toksyn, a przez to nabrzmiewa i wywołuje przemijający ból, któremu często towarzyszą nudności, wzdęcia, uczucie pełności oraz biegunka.
Ostry, kłujący i nasilający się ból może być z kolei efektem zapalenia dróg żółciowych lub kolki żółciowej. W pierwszym przypadku stan zapalny rozwija się w przewodach żółciowych i towarzyszą mu świąd skóry, powiększenie wątroby i spadek masy ciała. Kiedy przewody żółciowe stają się całkowicie niedrożne (np. gdy odkładają się w nich złogi żółciowe, potocznie zwane kamieniami), dochodzi do ataku kolki żółciowej. Ból szybko staje się nie do wytrzymania i promieniuje do prawej łopatki. Towarzyszą mu nudności, wzdęcia i wymioty. Konieczne jest wezwanie karetki pogotowia.
Ból występujący na skutek powiększenia wątroby może być też oznaką poważniejszych chorób takich jak bakteryjne lub alkoholowe zapalenie wątroby. Inną przyczyną jest zaawansowane wirusowe zapalenie wątroby typu C, które długo nie daje żadnych objawów i prowadzi do marskości – nieodwracalnej niewydolności tego narządu. Zaniepokoić powinno nas przewlekłe zmęczenie, utrata apetytu, spadek masy ciała, problemy ze skórą, nudności i bóle brzucha.
Powiększenie wątroby to również objaw zakrzepicy żył wątrobowych – groźnego schorzenia, które może prowadzić do niewydolności, a nawet martwicy narządu. Jego przyczyną są torbiele, ropnie i guzy nowotworowe. Chorobie towarzyszy też wodobrzusze i obrzęki.
Inną przyczyną bólu wątroby mogą być torbiele, a także przyjmowanie zbyt dużych dawek paracetamolu. W nadmiarze jest silnie toksyczny i może spowodować niewydolność wątroby.
Domowe sposoby na ból wątroby
Podstawą regeneracji wątroby jest zbilansowana dieta – unikać należy ciężkostrawnych i tłustych posiłków (zwłaszcza tłuszczu pochodzenia zwierzęcego) oraz alkoholu. Ważne jest też regularne spożywanie niewielkich posiłków co 2-3 godziny oraz powolne i dokładne żucie pokarmu. Do potraw warto też dodawać zioła i przyprawy ułatwiające trawienie i oczyszczanie organizmu – kminek, tymianek, kurkumę, oregano czy miętę. Pomocne będą także napary z mniszka lekarskiego czy ostropestu plamistego.