Reklama

Bóle brzucha: Pomagamy rozpoznać ich przyczynę

Jeśli powodem są grzeszki dietetyczne, to z powodzeniem możesz poradzić sobie sama. Czasem jednak trzeba udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię. Często można ją uzupełnić domowymi sposobami leczenia.

Przeciążona wątroba

Ból pojawia się w nadbrzuszu, nieco bardziej po prawej stronie. Ma charakter rozpierający. Odczuwany jest jako ucisk, dyskomfort. Zaczyna dokuczać po tłustym, obfitym, ciężkostrawnym posiłku. Zmuszona do dużego wysiłku, przeciążona wątroba powiększa się i naciska na otaczającą ją torebkę.

Ból powodowany przez wątrobę łatwo pomylić z niestrawnością. Co robić? Zażyj lek zawierający sylimarynę (jest to substancja znajdująca się w ostropeście, np. Sylimarol) lub fosfolipidy (np. Essentiale). Możesz też wypić herbatkę z dziurawca (nie zażywaj kapsułek, poprawiają nastrój, ale nie trawienie).

Reklama

Kamienie w woreczku żółciowym

Brzuch boli z prawej strony, pod żebrem. Jest silny lub bardzo silny, kłujący, może promieniować do pleców (kolka żółciowa). Pojawia się zwykle w nocy, kilka godzin po zjedzeniu  potraw smażonych i pieczonych na tłuszczu. Ból spowodowany kamieniami łatwo pomylić z infekcją dróg moczowych. Co prawda przy infekcji pęcherza boli niżej, ale również może promieniować do pleców.

Co robić? Na bolące miejsce możesz położyć ciepły (nie może być gorący) kompres, np. termofor lub poduszkę elektryczną. Małymi łykami pij wodę niegazowaną.Weź środek rozkurczowy (np. No-spa, Buscopan) i dodatkowo przeciwbólowy, np. paracetamol, a także leki żółciopędne i przeciwzapalne, np. Sylimarol, Legalon, Raphacholin.  Jeżeli po godzinie ból nie ustąpi, lepiej wezwać karetkę.

Zapalenie wyrostka

Objawia się bólem w nadbrzuszu, potem ból schodzi do prawego dołu biodrowego. Jest bardzo silny, nic nie pomaga, narasta, gdy podnosisz prawą nogę. Może go poprzedzać złe samopoczucie, nudności.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego łatwo pomylić u kobiet z zapaleniem przydatków, pęcherza i endometriozą. Co robić? Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Nie zażywaj leków rozkurczowych, bo tylko zamaskują problem.

Drażliwe jelito

Boli w dole brzucha. Kurczowemu bólowi towarzyszą biegunki. Ból pojawia się zazwyczaj po jedzeniu. Te zaburzenia pracy jelit mają charakter czynnościowy, czyli jelita są zdrowe, ale źle pracują.

Dolegliwości łatwo pomylić z celiakią i chorobami zapalnymi jelit. Co robić? W wypadku jelita drażliwego pomagają ziołowe leki uspokajające oraz  napary z melisy lub kozłka lekarskiego.

***Zobacz także***

Refluks

Boli w nadbrzuszu, za mostkiem, czasem dochodzi aż do gardła. To uczucie pieczenia, palenia, towarzyszy temu cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Pojawia się po obfitym posiłku, gdy leżysz i kiedy się schylasz.

Refluks łatwo pomylić z przeziębieniem, bo może objawiać się tylko chrypką i pokasływaniem. Co robić? Szybko pomoże zjedzenie kilku migdałów lub wypicie kleiku z siemienia. Mleko czy mięta tylko nasilą ból.

Niestrawność

Boli powyżej pępka. To właściwie nie ból, a uczucie ciężaru, dyskomfortu i towarzyszą mu puste odbijania. Pojawia się po jedzeniu, zwłaszcza po posiłkach tłustych i ciężkostrawnych. Co robić? Pomoże wypicie ciepłej wody z imbirem.

Zatrucie pokarmowe

Świadczy o nim bardzo silny ból w nadbrzuszu. Towarzyszą mu: biegunka, ból głowy, czasem gorączka. Pojawia się 2-72 godziny po zjedzeniu posiłku, w którym były szkodliwe drobnoustroje.

Co robić? Nie wolno hamować biegunki ani wymiotów. Należy uzupełniać płyny, pijąc elektrolity (np. Acidolit, Orsalit).

Wrzody żołądka

Boli: najczęściej pośrodku brzucha i (lub) na lewo od pępka. Ból czasem jest odczuwamy jako pieczenie, niekiedy jako dyskomfort. Pojawia się na czczo (tzw. bóle głodowe, pomaga zjedzenie czegoś), często w nocy lub wcześnie rano - do trzech godzin po posiłkach. Łatwo go pomylić z niestrawnością.

Co robić? Tylko lekarz po przeprowadzeniu badań (gastroskopii) może z całą pewnością stwierdzić, czy masz wrzody. Leczy się je m.in. antybiotykami.

Koniecznie do specjalisty

Nie zwlekaj z wizytą, gdy ból brzucha jest nie do zniesienia, mimo że wzięłaś leki. Prawdopodobnie masz ostry stan zapalny  lub niedrożność. Jeśli ból nie jest zbyt silny, ale towarzyszy mu: chudnięcie, zażółcenie skóry, stany podgorączkowe, luźne czarne stolce, jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania i skieruje cię do gastrologa.

Z pozoru banalne bóle brzucha, biegunki, zaparcia, które powracają co kilka tygodni, mogą oznaczać np. powtarzające się zatrucia pokarmowe. Zgłoś się do internisty.

Zobacz także:

Naj
Dowiedz się więcej na temat: ból brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy