Reklama

Reklama

Bóle brzucha: Pomagamy rozpoznać ich przyczynę

Jeśli powodem są grzeszki dietetyczne, to z powodzeniem możesz poradzić sobie sama. Czasem jednak trzeba udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię. Często można ją uzupełnić domowymi sposobami leczenia.

Przeciążona wątroba

Ból pojawia się w nadbrzuszu, nieco bardziej po prawej stronie. Ma charakter rozpierający. Odczuwany jest jako ucisk, dyskomfort. Zaczyna dokuczać po tłustym, obfitym, ciężkostrawnym posiłku. Zmuszona do dużego wysiłku, przeciążona wątroba powiększa się i naciska na otaczającą ją torebkę.

Reklama

Ból powodowany przez wątrobę łatwo pomylić z niestrawnością. Co robić? Zażyj lek zawierający sylimarynę (jest to substancja znajdująca się w ostropeście, np. Sylimarol) lub fosfolipidy (np. Essentiale). Możesz też wypić herbatkę z dziurawca (nie zażywaj kapsułek, poprawiają nastrój, ale nie trawienie).

Kamienie w woreczku żółciowym

Brzuch boli z prawej strony, pod żebrem. Jest silny lub bardzo silny, kłujący, może promieniować do pleców (kolka żółciowa). Pojawia się zwykle w nocy, kilka godzin po zjedzeniu  potraw smażonych i pieczonych na tłuszczu. Ból spowodowany kamieniami łatwo pomylić z infekcją dróg moczowych. Co prawda przy infekcji pęcherza boli niżej, ale również może promieniować do pleców.

Co robić? Na bolące miejsce możesz położyć ciepły (nie może być gorący) kompres, np. termofor lub poduszkę elektryczną. Małymi łykami pij wodę niegazowaną.Weź środek rozkurczowy (np. No-spa, Buscopan) i dodatkowo przeciwbólowy, np. paracetamol, a także leki żółciopędne i przeciwzapalne, np. Sylimarol, Legalon, Raphacholin.  Jeżeli po godzinie ból nie ustąpi, lepiej wezwać karetkę.

Zapalenie wyrostka

Objawia się bólem w nadbrzuszu, potem ból schodzi do prawego dołu biodrowego. Jest bardzo silny, nic nie pomaga, narasta, gdy podnosisz prawą nogę. Może go poprzedzać złe samopoczucie, nudności.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego łatwo pomylić u kobiet z zapaleniem przydatków, pęcherza i endometriozą. Co robić? Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Nie zażywaj leków rozkurczowych, bo tylko zamaskują problem.

Drażliwe jelito

Boli w dole brzucha. Kurczowemu bólowi towarzyszą biegunki. Ból pojawia się zazwyczaj po jedzeniu. Te zaburzenia pracy jelit mają charakter czynnościowy, czyli jelita są zdrowe, ale źle pracują.

Dolegliwości łatwo pomylić z celiakią i chorobami zapalnymi jelit. Co robić? W wypadku jelita drażliwego pomagają ziołowe leki uspokajające oraz  napary z melisy lub kozłka lekarskiego.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: ból brzucha

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje