Reklama

Borelioza: Objawy i dieta wspierająca leczenie

Borelioza to groźna i podstępna choroba przenoszona przez kleszcze. Często nie daje jednoznacznych objawów, a badania diagnostyczne nie są w stanie w 100% potwierdzić zakażenia. Tymczasem wywołująca ją bakteria szybko rozprzestrzenia się w organizmie i sieje spustoszenie w układzie kostnym i nerwowym. Wiele osób po latach uświadamia sobie, że to "niewinne" ukąszenie kleszcza może być przyczyną migrenowych bólów głowy czy ogromnych kłopotów ze stawami, a nawet niewydolności układu krążenia. W leczeniu boreliozy kluczową rolę odgrywają antybiotyki, ale równie istotna jest odpowiednia dieta, która wspomaga organizm, a nawet pomaga mu w zwalczaniu bakterii.

Czym jest borelioza i jakie są jej objawy?

Borelioza to groźna choroba przenoszona przez kleszcze, a ich aktywność jest największa w maju i czerwcu oraz we wrześniu. Wystarczy, że mały pajęczak wbije się w naszą skórę, by do naszego organizmu trafiły bakterie z grupy krętków. Szacuje się, że ich nosicielami jest ponad jedna trzecia kleszczy. Wbrew powszechnym opiniom objawem zakażenia nie zawsze jest rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia. Występuje on jedynie w 50% przypadków. Tymczasem kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, zanim bakteria rozprzestrzeni się w organizmie. Borelioza atakuje układ nerwowy i szybko daje objawy schorzeń neurologicznych. Powoduje także zapalenie stawów, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Powikłania mogą także doprowadzić do zapalenia serca i przewlekłego zapalenia mózgu. Pacjenci często skarżą się na migreny, bóle kości i stawów, a także przewlekłe zmęczenie. Pierwsze objawy zakażenia boreliozą występują od jednego do trzech tygodni po ukąszeniu i przypominają grypę. Charakterystyczne jest ogólne osłabienie, wysoka gorączka, dreszcze, a także bóle kości i stawów.

Reklama

Borelioza a dieta

Leczenie boreliozy jest długie i niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, ponieważ opiera się na antybiotykach. Czasem konieczne jest nawet wdrożenie środków zawierających różne substancje czynne i przyjmowanie ich przez kilka tygodni. W tym czasie organizm staje się podatny na grzybice, alergie i zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Chory traci apetyt i męczą go biegunki. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta, która wzmocni organizm, a nawet przyspieszy walkę z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój boreliozy.

Długotrwała kuracja antybiotykami wyniszcza naturalną florę bakteryjną i sprzyja rozwojowi grzybicy. Z diety powinno się więc wyeliminować produkty bogate w cukry, ponieważ są one pożywką dla drożdżaków, które przyczyniają się do rozwoju grzybów w organizmie. Najlepiej unikać jasnego pieczywa, słodkich owoców (banany, winogrona) i napojów, a także słodyczy i żywności wysokoprzetworzonej. Zakazane jest również spożywanie alkoholu, a mocno ograniczyć powinno się używki – mocną herbatę i kawę, ponieważ są one dużym obciążeniem dla układu pokarmowo-trawiennego.

Dieta powinna się więc opierać na produktach bogatych w błonnik (pełnoziarniste pieczywo i makarony, a także warzywa), chudym nabiale i niesłodzonych produktach mlecznych. Ważne jest także przyjmowanie probiotyków odbudowujących naturalną florę bakteryjną jelit oraz spożywanie kiszonek (zawierają dobroczynne bakterie kwasu mlekowego). Wskazane jest lekkostrawne mięso (najlepiej białe), jaja, ryby i kasze, a także niesłodkie warzywa i owoce: papryka, cukinia, kapusta, ogórek, brokuł, szparagi, borówki, jabłka, maliny, kiwi, cytryna, truskawki (zawierają cenne witaminy i minerały wspierające organizm).

Naturalne metody wspierające walkę z boreliozą

Niestety zdarza się, że antybiotykoterapia nie przynosi pożądanych rezultatów i dochodzi do dalszego rozwoju choroby. Pomocne wtedy mogą okazać się mieszanki ziół, a także przyprawy o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Trzeba jednak pamiętać, że fitoterapii nie powinno się łączyć ze środkami farmakologicznymi, ponieważ zioła mogą zmieniać działanie niektórych leków. Ich stosowanie zawsze najlepiej skonsultować z lekarzem.

Kluczowe są zioła, które wykazują właściwości antybakteryjne i wzmacniają odporność. Przez trzy tygodnie warto więc pić napary z jeżówki (Echinacea), a w kolejnych tygodniach pomocne będą żeń-szeń, koci pazur (Vilcacora), rdest japoński i traganek błoniasty, a także tymianek i podbiał. Za szczególnie cenne w wcale z boreliozą zioło uważa się też szczeć pospolitą, jednak wciąż nie ma naukowych badań potwierdzających jej skuteczność.

Do posiłków dobrze jest też dodawać przyprawy o właściwościach przeciwzapalnych: imbir, cynamon, kurkumę oraz czosnek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: borelioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy