Reklama

Borowina: Najlepsza na bóle mięśni i kręgosłupa, wrzody i choroby kobiece

Bogata w cenne związki mineralne i organiczne oraz słynąca z przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych czy przeciwbakteryjnych właściwości borowina wspiera terapię rozmaitych schorzeń. Przyrządzane na jej bazie kąpiele, półkąpiele, nasiadówki, okłady, zawijania, kołnierze czy tampony przynoszą ulgę pacjentom zmagającym się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, bólami reumatycznymi i mięśni, nerwobólami, nieżytami żołądka, wrzodami, stanami zapalnymi jelit, hemoroidami, zapaleniem wątroby, kamicą żółciową i nerkową oraz schorzeniami kobiecymi. Poniżej znajdziesz wiele cennych wskazówek na temat borowinowych kuracji.

Borowina: Co to jest?

Borowina to gleba torfowa, która powstała ze szczątków butwiejących roślin w środowisku wodnym z niewielkim dostępem do powietrza i udziałem drobnoustrojów. Po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą wykorzystywana jest w zabiegach sanatoryjnych. Najwięcej gleb borowinowych występuje w środkowo-wschodniej Europie, w tym w Polsce. Co ciekawe, nasze rodzime zasoby uznawane są za jedne z najczystszych i słyną z wysokiej jakości. Od kilkudziesięciu lat wykorzystuje się je w leczeniu różnych schorzeń.

Borowina: Dlaczego leczy?

Lecznicze właściwości borowiny związane są z jej składem i właściwościami fizycznymi. Stanowi bogate źródło soli mineralnych, krzemionki, kwasów humusowych i fulwowych, węglowodanów, białka, bituminy, garbników czy żywic, które posiadają zdolności przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a ponadto stymulują przemianę materii i wspomagają regenerację. Zawarte w borowinie substancje estrogenne pochodzenia roślinnego wpływają bardzo korzystnie na korę nadnerczy i jajniki.

Reklama

Dlaczego borowina może być użyta w kąpielach?

Borowinę wyróżnia duża pojemność cieplna przy jednoczesnym słabym przewodzeniu temperatury. W praktyce oznacza to, że można podgrzać ją do temperatury 45 stopni Celsjusza i zanurzyć w niej ciało, a ona powoli i równomiernie rozgrzeje tkanki, nie powodując oparzeń skóry.

Z borowinowych kąpieli możemy czerpać same profity:

- poprawiamy krążenie krwi,

- stymulujemy procesy dotlenienia i odżywiania tkanek,

- szybciej usuwamy toksyny,

- zmniejszamy obrzęki,

- rozluźniamy zmęczone mięśnie,

- zwiększamy ruchomość stawów,

- stymulujemy pracę układu nerwowego.

Borowina: Co leczy?

Borowina wspomoże terapię wielu schorzeń. Wykorzystywana jest przy:

- chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa,

- chorobach pourazowych narządów ruchu,

- chorobach reumatycznych,

- chorobach i bólach mięśni

- przykurczach,

- uszkodzeniach nerwów obwodowych,

- neuralgii obręczy biodrowej i barkowej,

- nerwobólach,

- nieżytach żołądka,

- stanach zapalnych jelit,

- chorobie wrzodowej,

- hemoroidach

- stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego,

- kamicy żółciowej i nerkowej (bez napadów bólowych),

- przewlekłym zapaleniu wątroby,

- zapaleniu narządów rodnych,

- niedomodze hormonalnej jajników,

- zespole klimakteryjnym,

- po operacjach ginekologicznych.

Jak wykorzystuje się borowinę w zabiegach?

W kuracjach sanatoryjnych wykorzystuje się nieprzetworzony materiał borowinowy oraz pastę borowinową. Zabiegi w naturalnej borowinie odbywają się w temp. 42–45 stopni Celsjusza, pasta wymaga temperatury 37–38 stopni Celsjusza. Najczęściej stosuje się kąpiele i półkąpiele, nasiadówki, okłady, zawijania całkowite i częściowe, kołnierze, tampony i fasony, wlewy doodbytnicze oraz kuracje pitne.

Borowina: Przeciwwskazania

Niestety, kąpiele borowinowe nie są dla wszystkich. Przede wszystkim powinny ich unikać osoby zmagające się z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, miażdżycą, niewydolnością krążeniową i oddechową, cukrzycą, ostrymi stanami zapalnymi stawów i przewodu pokarmowego oraz nadczynnością tarczycy. Kuracje borowinowe nie są też wskazane świeżo po urazach, przy skłonności do krwawień i tuż po zawale serca.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy