Reklama

Reklama

Brak snu ma negatywny wpływ na samokontrolę

Brak snu wpływa na zdolności do podejmowania decyzji. To może powodować, że stajemy się bardziej impulsywni i nieuważni - twierdzą eksperci.

Sen to często lekceważony czynnik, który ma wpływ zarówno na nasze zdrowie i jak i samopoczucie. Specjaliści podkreślają, że niewystarczająca ilość snu może być sprzyjać otyłości. W wyniku niewystarczającej ilości snu stajemy się bardziej impulsywni, nieuważni, zaburzona zostaje także umiejętność podejmowania decyzji.

- Nasze badania wykazały, związek między ilością i jakością snu, a samokontrolą. W badaniu dowiedliśmy, że sen ma wpływ na samokontrolę, co jak podkreślamy ma istotny wpływ na to jak funkcjonujemy każdego dnia. Samokontrola jest częścią codziennego procesu podejmowania decyzji. Kiedy stajemy w obliczu sprzecznych pragnień i możliwości, samokontrola pozwala utrzymać nasze pragnienia w ryzach i pozwala podjąć właściwą decyzję" - wskazuje dr June Pilcher z Clemson University w Południowej Karolinie. "Niedobory snu zakłócają procesy decyzyjne człowieka - dodaje.

Reklama

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Clemson University wykazały, że brak snu osłabia umiejętność samokontroli, może powodować wrogość i rozdrażnienie. Jak podkreśla dr June Pilcher odpowiednia ilość snu może przyczynić się do bardziej stabilnego poziomu rezerw energetycznych w ciągu dnia. Co więcej, odpowiednia ilość snu przyczynia się do poprawy stanu zdrowia i wydajności w pracy.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje