Reklama

By terapia dała efekt

Powodzenie kuracji zależy w połowie od prawidłowej diagnozy i doboru metod leczenia, a w połowie od samego chorego. Bo co z tego, że wykupisz dobre leki, jeśli będziesz je zażywała niewłaściwie?

Tureckie ministerstwo zdrowia zrobiło eksperyment: przez dwa miesiące personel aptek na miejscu uczył pacjentów, jak używać inhalatorów w codziennym leczeniu astmy. Efekt? Prawie dziesięciokrotnie zmalała sprzedaż inhalatorów do leczenia zaostrzeń tej choroby! Dzięki odpowiedniemu stosowaniu farmaceutyków na co dzień, zaostrzeń po prostu nie było. To dowodzi, jak wiele zależy od tego, czy preparat zostanie właściwie przyjęty. Co możesz zrobić, aby leczenie przebiegało skuteczniej?

Walczysz z astmą?

Czy ktoś poinstruował cię, jak stosować inhalator? Jeśli nie, uwzględnij poniższe wskazówki. Nim weźmiesz wdech z lekarstwem, najpierw zrób trzy naprawdę głębokie wdechy i wydechy, by przewentylować płuca.

Reklama

Przygotuj inhalator i - przed użyciem - wyciśnij z dróg oddechowych całe powietrze. Pomóż sobie przeponą i mięśniami brzucha. Dopiero teraz szczelnie obejmij wargami ustnik i wciągnij z niego lek. Mocno i jak najgłębiej! Przytrzymaj w płucach wdech z preparatem przez sześć sekund - policz w pamięci do sześciu. Powoli wypuść powietrze.

Na koniec co najmniej dwa razy dokładnie przepłucz buzię, bo resztka sterydu może wywołać grzybicze zapalenie jamy ustnej. Przepłucz też gardło. Na koniec wypij kilka łyków wody, by wypłukać lek z krtani i przełyku. Jeśli masz nadwrażliwe zęby, używaj wody ciepłej.

Leczysz niedoczynność tarczycy?

Słyszałaś więc zapewne, że tabletkę z syntetycznym hormonem tarczycy powinnaś stosować na czczo - a to oznacza osiem godzin od poprzedniego posiłku. Po zażyciu przez jakiś czas nie powinnaś nic jeść. Kiedyś uważano, że 20 minut wystarczy. Dziś lekarze radzą, by powstrzymać się od jedzenia co najmniej 45 minut.

Jeśli zjesz coś za szybko, lek zostanie przez organizm wykorzystany tylko w 60-70 proc. Przez co najmniej dwie godziny nie powinnaś pić kawy. A także unikać jedzenia soi i jej przetworów. Zawierają substancje upośledzające wchłanianie tych hormonów.

Lekarz przepisał Ci krople do oczu?

Jeśli wpuszczasz je i mrugasz powiekami, lek jest szybko wydalany z oka.

Prawidłowe zakraplanie: po odchyleniu dolnej powieki wpuść 1-2 krople w jej środek lub do worka spojówkowego. Zamknij powieki (nie zaciskaj ich) i wewnętrzny kącik uciśnij lekko palcem. W ten sposób preparat pozostanie w oku (najczęściej ucieka właśnie wewnętrznym kącikiem).

Poruszaj gałką oczną pod zamkniętą powieką - kilka razy na boki i kilka razy w górę i w dół. W ten sposób rozprowadzisz lek po powierzchni. Dopiero teraz możesz otworzyć oko. Uważaj, by nie dotykać końcówką zakraplacza do powieki czy oka i nie zanieczyścić jej bakteriami.

Wpuszczaj, jak należy

Stosujesz krople lub spray do nosa? Sprawdź w ulotce, czy nie trzeba ich wstrząsnąć; wymagają tego zwłaszcza sterydowe zawiesiny.

Dokładnie wydmuchaj nos i zapuść lek do każdej dziurki. Kieruj jego strumień na zewnętrzną ściankę kanału nosowego. Jest to niezwykle ważne przy sterydach i innych medykamentach zażywanych przewlekle. Jeśli będziesz je zapuszczać na środek, na wewnętrzną ściankę, możesz doprowadzić nawet do perforacji przegrody nosowej!

Podczas aplikowania kropli bardzo delikatnie pociągnij nosem. Gdy zrobisz to za mocno, preparat zostanie zassany do gardła i nie dotrze do zatok.

Używając sprayu, przechyl głowę do tyłu lub połóż się na wznak i pozostań tak dwie minuty - lek spłynie tam, gdzie trzeba.

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: leki | leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy