Cebula: Zdrowie w wielu warstwach
Warzywo tanie i można rzec pospolite, a jednak jej właściwości zdrowotne dalekie są od przeciętnych. Warto poznać możliwości cebuli zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wielu niedyspozycji.
W krajach, w których zjada się dużo cebuli, na przykład w Gruzji czy Bułgarii, ludzie słyną z długowieczności. Jej właściwości bakteriobójcze, przeciwzakrzepowe i przeciwszkorbutowe chętnie wykorzystuje przemysł farmaceutyczny. Zanim jednak sięgniemy po tę zamkniętą w wymyślnych fiolkach i tabletkach, skorzystajmy z naturalnej mocy cebuli.
Dla najmłodszych
Dzieci nie przepadają za ostrym smakiem cebuli, warzywo powinno znaleźć się jednak w menu najmłodszych, zwłaszcza w sezonie infekcyjnym. Ma silne właściwości wzmacniające, stymuluje system immunologiczny, działa antyseptycznie, bakteriobójczo i przeciwdziała infekcjom wirusowym. Sprawdzonym sposobem jest syrop na bazie cebuli, który zawiera wiele witamin o działaniu silnie dezynfekującym i łagodzącym przebieg infekcji.
Jak przygotować świeży syrop?
Do jego przygotowania potrzebne nam dwie-trzy cebule i cukier. Warzywo obieramy i kroimy w drobną kostkę. Przekładamy do szklanego naczynia, kolejne warstwy obsypując obficie cukrem. Odstawiamy na minimum sześć godzin w ciepłe miejsce. Podajemy dziecku po łyżeczce syropu. Ma nie tylko działanie wzmacniające przy przeziębieniu, kaszlu i katarze, syrop jest pomocny również przy infekcjach pęcherza - ma działanie moczopędne. Jeśli dziecko nie ma uczulenia na miód, z powodzeniem możemy nim zastąpić cukier: syrop zyska jeszcze więcej właściwości prozdrowotnych. Jeśli maluch nie akceptuje smaku, spróbujmy złagodzić go dodając kilka kropel soku z cytryny.
Po antybiotyku
Wszyscy znamy ten schemat: atakuje nas poważna infekcja bakteryjna, stosujemy antybiotyk, organizm się osłabia, wyjaławia się naturalna flora bakteryjna i przyczepia się albo wirus, albo grzybica. Zjadanie kilku małych porcji cebuli po kuracji antybiotykowej jest konieczne, by przerwać to błędne koło. Cebula wzmacnia system immunologiczny i działa grzybobójczo. Jeśli organizm ma kłopot z trawieniem surowej cebuli wystarczy pokroić ją i poddusić w odrobinie wody. Użyjmy ulubionych przypraw do smaku i odbudujmy odporność.
Dla diabetyków
W obliczu epidemii cukrzycy, z którą borykają się coraz młodsi, cebula powinna codziennie gościć na naszych talerzach. Zawarta w niej glukokinina (hormon roślinny) zapobiega pojawieniu się i hamuje rozwój cukrzycy u osób genetycznie nią obciążonych. Surowa cebula ma zdolność obniżania poziomu cukru we krwi i pozwala zmniejszyć dawkę insuliny - powinna zostać warzywem numer jeden w jadłospisie diabetyka.
Niwelujemy zapach
Nierzadko rezygnujemy z dodania cebuli z obawy o silny i trwały aromat, który zostawia cebula. Mamy kilka sposobów na oczyszczenie oddechu: wystarczy rozgryźć 2-3 ziarenka kawy, żuć kilka listków natki pietruszki, zjeść jabłko, ewentualnie wypić szklankę wody z sokiem z całej cytryny.
Ewa Koza, mamsmak.com