Chorą wątrobę widać... na twarzy
To może się wydawać zaskakujące, ale pierwsze objawy niewydolności tego organu zauważymy, obserwując twarz i ciało. Trzeba jedynie wiedzieć, czego szukać.
Wątroba to jeden z naszych najważniejszych organów - jest odpowiedzialna za unieszkodliwienie i eliminację setek toksyn. Na dodatek może działać prawidłowo przy 80-proc. zniszczeniu!
Oczywiście, lepiej nie nadużywać niezwykłych mocy wątroby. Dlatego gdy zauważymy poniższe zmiany skórne na twarzy lub reszcie ciała (u nas lub u bliskich), poradźmy się lekarza. On zdecyduje, jakie badania zrobić (np. krwi, USG brzucha).
Tzw. kępki żółte
To żółtawe, grudkowate "plamki", które pojawiają się na powiekach (dolnych lub górnych). Tworzą je złogi cholesterolu. Można je usunąć laserowo, ale najpierw warto zlikwidować przyczynę ich powstawania.
Przebarwienia
Zwane też plamami wątrobowymi albo starczymi. Robią się na twarzy, przedramionach, dłoniach. Są brązowe (o różnym odcieniu), więc łatwo je pomylić z piegami (są bardziej "rozlane"). Przeciążenie wątroby sygnalizują również jasne plamki na ciele i jego żółty odcień.
Pajączki
Najbardziej "podejrzane" są pajączki na twarzy, szyi i ramionach. Zaniepokoić nas powinny także pękające naczynka na skórze w okolicy wątroby (po prawej stronie, pod piersiami).
***Zobacz także***
Wypryski, złuszczenia
Te pierwsze przypominają trądzik młodzieńczy. Zwykle (choć nie tylko) lokalizują się między brwiami, na skroniach i górnej części policzków. Z kolei łuszczenie może obejmować zarówno twarz, jak i całe ciało.
Swędzenie skóry
Najczęściej swędzą stopy oraz dłonie (problem nasila się w nocy). Typowy jest też świąd okolicy odbytu. Jednak część osób z chorą wątrobą skarży się na swędzenie całego ciała. Inna nazwa choroby to zespół Budd-Chiari. Pojawia się, gdy zaburzony jest odpływ krwi żylnej z wątroby.
Przyczyną może być np. ucisk guza (torbieli, nowotworu) na naczynia, a objawem jest m.in. powiększenie wątroby. Niestety schorzenie może nie dawać symptomów, a zauważalne jest dopiero gdy pojawia się niewydolność wątroby.
Dlatego tak ważne są badania kontrolne (np. USG jamy brzusznej) po 50. r. ż. wykonywane np. raz w roku (refundowane przez NFZ, skierowanie może wystawić lekarz POZ).
Choremu podaje się leki zmniejszające krzepliwość krwi. W cięższej postaci choroby konieczna jest operacja, w trakcie której chirurg zakłada protezy żył wątrobowych (w zaawansowanym stadium konieczny jest przeszczep wątroby).
***Zobacz także***