Reklama

Chorowałeś na COVID-19? Zgłoś się na darmowe badania

Przewlekłe zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją to tylko kilka z wielu powikłań, które utrudniają życie osobom, które przeszły COVID-19. Zespół lekarzy, pod kierownictwem dr n.med. Michała Chudzika, przeprowadzi badania nad wpływem światła niebieskiego na Acute Covid Syndrome. Kto może się zgłosić i na czym będą polegały? O szczegółach piszemy poniżej.

W badaniu mogą wziąć udział osoby, które przechorowały COVID-19, ale nie były z tego powodu hospitalizowane i u których po min. 4 tygodniach nadal utrzymuje się silne zmęczenie (powyżej 50 proc. w stosunku do okresu sprzed zachorowania). Zespół badaczy w składzie: dr n.med. Michał Chudzik, prof. Aleksandra Lesiak i prof. Joanna Narbutt, będzie pracował nad określeniem wpływu światła niebieskiego, emitowanego przez lampy LED (za pomocą urządzenia PHLECS Full Body Blue) na jakość życia, zmniejszenie poczucia zmęczenia oraz wartości ciśnienia tętniczego krwi pacjentów.

Reklama

Ochotnicy są podzieleni na dwie grupy: jedna zostanie poddana naświetlaniom, druga nie. Po zakończeniu badania w obu grupach zostanie oceniona jakość życia pacjentów, ocena zmęczenia kwestionariuszem FSS oraz wykonany 24-godzinny automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego. Oceniany będzie wpływ światła niebieskiego na średnie wartości ciśnienia tętniczego krwi w trakcie dnia, nocy i doby, a także zbadane obniżenie średnich wartości RR w nocy porównaniu do dnia.

Na badania można zapisywać się poprzez kwestionariusz dostępny TUTAJ.

O niebieskim świetle

Jedną z metod fototerapii jest światło niebieskie tzw. blue-light, emitowane przez lampy LED (400 - 495nm), wchodzące w skład promieniowania widzialnego. Pozbawiona spektrum promieniowania ultrafioletowego fototerapia światłem niebieskim nie wywołuje działań niepożądanych, charakterystycznych dla klasycznej fototerapii UV.

W badaniach zostanie zastosowane urządzenie PHLECS Full Body Blue firmy PHLECS, które wykorzystuje światło niebieskie, emitowane przez lampy LED. Dotychczasowe badania wykazały, że zastosowanie światła niebieskiego to metoda bezpieczna. Nie prowadzi do wzrostu ryzyka wystąpienia nowotworów skóry ani uszkodzeń DNA komórek skóry oraz naskórka. Nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia oparzeń skóry. Jedynym zaobserwowanym do tej pory działaniem niepożądanym może być łagodna, przejściowa hiperpigmentacja, ustępująca po zaprzestaniu terapii.

 Istnieją doniesienia świadczące o tym, że naświetlania światłem niebieskim mogą skutkować obniżeniem wartości skurczowego ciśnienia tętniczego, a także wykazywać korzystny wpływ na sztywność tętnic i poprawę funkcji śródbłonka poprzez uwalnianie tlenku azotu do krążącej krwi. Wykazano także, że naświetlania światłem niebieskim zwiększają poziom β-endorfin, które pozytywnie oddziałują m. in. na nastrój, stabilność zachowania, reakcje na stres, regulacje odporności oraz uśmierzanie bólu.

COVID-19, choroba wywołana zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, a jej przebieg i powikłania późne są nie do końca poznane. Uważa się,  że u części pacjentów, którzy przebyli COVID-19 i byli z tego powodu hospitalizowani, mogą wystąpić utrzymujące się objawy pod postacią przewlekłego zmęczenia, duszności, stresu psychologicznego, obniżenia jakości życia, a także zaburzeń psychiatrycznych (lęk, depresja, zaburzenia snu, koncentracji, pamięci). Brakuje natomiast danych dotyczących pacjentów, którzy nie byli hospitalizowani z powodu COVID-19.

Przeprowadzanie badań wykorzystujących naświetlania światłem niebieskim i jego potencjalny korzystny wpływ na możliwe odległe skutki przechorowania COVID-19 pod postacią obniżonego nastroju, a także często współistniejących chorób sercowo-naczyniowych jest więc zasadne, zwłaszcza ze względu na rosnąca populację osób, które przechorowały COVID-19 i doniesienia o możliwych długotrwałych skutkach choroby oraz potrzebie przedłużonej rehabilitacji i opieki nad pacjentami.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ. 

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy