Ciągle zmęczona? To może być niedokrwistość
Niedokrwistość to taki stan, kiedy krew zawiera za mało tlenu, a jej czerwone krwinki są za małe. Zwykle winny jest brak żelaza. Te ukryte nieprawidłowości odbijają się na twoim zdrowiu oraz samopoczuciu.

Inne objawy to m.in.: podatność na infekcje - np. łatwo się podziębiasz, słaba wydolność fizyczna - np. zwykły spacer powoduje u ciebie przyspieszony oddech i mocniejsze bicie serca, problemy z koncentracją i pamięcią - np. trudno ci się skupić w pracy, zapominasz, jakie zadania ci zlecono, niekorzystne zmiany w wyglądzie - np. pękają ci kąciki ust, masz suchą skórę, paznokcie są kruche.
Zacznij od zmiany diety
Przynajmniej raz w tygodniu jadaj wątróbkę (2-3 łyżki), która jest najbogatszym źródłem żelaza budującego i natleniającego krew. Wątróbkę łącz z kiszoną kapustą oraz natką, by witamina C ułatwiła przyswojenie cennego żelaza. W pozostałe dni sięgaj np. po ryby, natkę, szpinak, orzechy, migdały, kaszę gryczaną, jaja - także dostarczą ci brakujące - go pierwiastka.

Wspomóż się preparatami
Stosowanie suplementów diety z żelazem może być dla ciebie wskazane, jeśli regularnie jesteś narażona na utratę pierwiastka, np. z powodu obfitych, długich miesiączek. Poradź się lekarza (np. ginekologa, internisty), po który preparat sięgnąć. Korzystne składniki oprócz żelaza i wit. C to np.: witamina K1, wyciąg z ziela tasznika, krwawnika, przymiotna oraz wyciąg z nasion gryki.