Reklama

Co może oznaczać ból w dole brzucha?

Piękniejsza połowa ludzkości ma ten problem co miesiąc, ale dolegliwości w dole brzucha nie są przypisane tylko do kobiet. Co warto o nich wiedzieć? Czego mogą być objawem? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej lektury. Jedno jest pewne - żadnych sygnałów nie można lekceważyć.

Piękniejsza połowa ludzkości ma ten problem co miesiąc, ale dolegliwości w dole brzucha nie są przypisane tylko do kobiet. Co warto o nich wiedzieć? Czego mogą być objawem? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej lektury. Jedno jest pewne - żadnych sygnałów nie można lekceważyć.

Jakie są rodzaje bólu w dole brzucha?

Na przykład ból towarzyszący zapaleniu dróg moczowych jest tępy, często towarzyszy mu pieczenie przy oddawaniu moczu.

Kamienie nerkowe są przyczyną ostrego, kolkowego bólu, który przemieszcza się falami od pleców ku pachwinie.

Podobnie kolkowy charakter mają bóle towarzyszące schorzeniom jelit.

Z kolei bóle, których źródłem są jajniki, jajowody i macica, często nasilają się i ustępują w cyklu miesięcznym. Te z jajników zwykle lokalizują się po bokach brzucha.

Niekiedy dół brzucha boli przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Zwykle promieniuje jednak wtedy spod prawego łuku żebrowego pod łopatkę.

Reklama

Jakie mogą być przyczyny tego bólu?

Do najczęstszych należą zaparcia i wzdęcia brzucha, zatrucia i alergie pokarmowe, a także endometrioza, choroba Crohna i zapalenie węzłów chłonnych krezki. U mężczyzn ból w dole brzucha często towarzyszy powiększeniu gruczołu krokowego (prostaty).

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Przy ostrych bólach brzucha – najlepiej jak najszybciej. Zwłaszcza, jeśli są tak silne, że nie możemy znaleźć sobie żadnej w miarę komfortowej pozycji, albo ból nasila się nawet przy oddychaniu, towarzyszą mu wymioty (szczególnie z domieszką krwi albo fusowate, czyli wyglądające jak fusy od kawy), gorączka, silne wzdęcie brzucha, krew w stolcu, duszność albo nagły spadek ciśnienia krwi (omdlenie).

Z wizytą nie należy zwlekać także, jeśli niedawno doznaliśmy urazu brzucha oraz wtedy, gdy ból nie ustępuje przez kilka dni.

W przypadku kobiet wskazaniem do konsultacji jest każdy ból brzucha przy podejrzeniu ciąży.

W znalezieniu przyczyny dolegliwości mogą pomóc: badania krwi, moczu i stolca, USG brzucha, wlew z barytem, kolonoskopia lub sigmoidoskopia, niekiedy tomografia lub rezonans magnetyczny.

Jak możemy sobie pomóc?

Przy ostrym bólu brzucha lepiej nic nie jeść, warto za to pić (małymi łykami) wodę lub inne obojętne płyny (słabą herbatę, napary ziołowe, na przykład z rozkurczającym anyżkiem, koprem włoskim, czy macierzanką).

Unikać powinniśmy kawy, alkoholu i gazowanych napojów. Lepiej powstrzymać się od zażywania środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, bo mogą zaostrzyć wiele dolegliwości będących pierwotną przyczyną bólu.

Przy wielu rodzajach bólu pomaga rozgrzanie brzucha, na przykład ciepłym termoforem albo ciepła kąpiel (niewskazana u kobiet w ciąży). Zdecydowanie warto odpocząć w pozycji leżącej (chyba, że to nasila dolegliwości).

Natomiast przy problemach towarzyszących miesiączce warto wypróbować leżenie na boku z poduszką między kolanami albo siedzenie z poduszką w okolicy brzucha.

Uwaga!

* Ból w dole brzucha towarzyszy też nowotworom rozwijającym się się w jamie brzusznej: rakowi jelita, nerki, pęcherza, czy jajnika. Ten ostatni ma ponoć specyficzny zestaw objawów – oprócz bólu obejmuje też powiększenie obwodu brzucha i problemy z jedzeniem (bardzo szybkie uczucie pełności).

* Wiele leków (w tym przeciwbólowych) może wywołać albo nasilić bóle brzucha, na przykład drażniąc wrzody albo przyczyniając się do zaparć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy