Reklama

Co może oznaczać ból w pachwinie?

Ból w pachwinie często traktujemy jako efekt zbyt forsownego treningu lub przemęczenia. Rzeczywiście – może on wiązać się z przeciążeniem mięśni czy mikrourazem w trakcie uprawiania sportu. Jednak nawracającego lub przewlekłego bólu pachwiny nigdy nie należy ignorować. To ważny sygnał informujący o zwyrodnieniach kręgosłupa lub stawu, chorobach układu krążenia i układu moczowego, a nawet problemach z jelitami czy przydatkami. We wszystkich przypadkach kluczowe jest szybkie leczenie, które nie tylko przynosi ulgę, ale chroni przed wystąpieniem groźnych komplikacji. Sprawdź, co oznacza ból w pachwinie i kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Ból w pachwinie a przepuklina

Ból w pachwinie to częsta oznaka przepukliny pachwinowej lub udowej. Ta pierwsza zazwyczaj dotyka mężczyzn i występuje po zbyt intensywnym wysiłku lub na skutek urazu. Może dojść wtedy do osłabienia powłok jamy brzusznej i przemieszczenia się jelit w okolice pachwiny. Objawy to bóle pachwiny, uczucie ciężkości w podbrzuszu, zaparcia, a także obecność miękkiego guzka w pachwinie. Konieczne może być leczenie chirurgiczne. Z kolei przepuklina udowa częściej występuje u kobiet, zwłaszcza tych, które rodziły. Na skutek osłabienia powłok jamy brzusznej może dojść do przesunięcia się niektórych narządów wewnętrznych do przyśrodkowej powierzchni uda. Ból nasila się po wysiłku fizycznym, kaszlu i w czasie załatwiania się. W okolicy pachwiny można też zaobserwować niewielki twardy guzek. Brak leczenia może doprowadzić nawet do martwicy jelit i śmierci, dlatego objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza.

Reklama

Ból w pachwinie a zwyrodnienia kręgosłupa i stawów

Częstą przyczyną bólu w pachwinie jest dyskopatia lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ból ma wtedy charakter promieniujący od pleców aż do pachwiny, a czasem całej nogi. Ucisk na kręgosłup może być efektem wad postawy, uszkodzeń mechanicznych czy tworzenia się guzków. W obrębie pachwiny znajduje się też torebka stawu biodrowego. Ból może być więc efektem jego zwyrodnienia – pojawia się wtedy z przodu pachwiny i może promieniować także na staw kolanowy.

Ból w lewej pachwinie

Ból w lewej pachwinie może być objawem kamicy nerkowej. Ma on wtedy charakter ostrej kolki i promieniuje nie tylko na pachwinę, ale też na dolny odcinek kręgosłupa i całe podbrzusze. U mężczyzn może to być także symptom zapalenia jąder lub urazu worka mosznowego. U kobiet z kolei wiąże się z zapaleniem jajników i jajowodów.

Ból w prawej pachwinie

Silny ból w prawej pachwinie może być spowodowany stanem zapalnym jelita grubego lub zapaleniem wyrostka robaczkowego. Inne symptomy to problemy z wypróżnieniem i wysoka gorączka. W przypadku kobiet silny ból pachwiny może być objawem pęknięcia jajowodu czy ciąży pozamacicznej. W każdej z tych sytuacji niezbędna jest szybka interwencja lekarza.

Ból w pachwinie a problemy krążeniowe

Ból w pachwinie połączony z silnym bólem lędźwiowego odcinka kręgosłupa promieniującym też na uda i krocze może być oznaką tętniaka aorty brzusznej. Jego główną przyczyną jest miażdżyca oraz nadciśnienie. Skrzep tworzący się w tętnicach z czasem prowadzi do niedokrwienia wielu narządów w jamie brzusznej. Często nie daje jednak żadnych objawów, a jego pęknięcie wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.

Ból pachwin w ciąży

Ciąża to czas dużych i gwałtownych zmian hormonalnych, które wywołują szereg dolegliwości. Sprzyja to między innymi zatrzymywaniu wody w organizmie i uwrażliwieniu niektórych części ciała na ból. Zwiększenie masy ciała, a jednocześnie rozluźnianie się mięśni i więzadeł układu rozrodczego może więc wywoływać uporczywy ból pachwin. Jest to zjawisko normalne zwłaszcza pod koniec drugiego i w trakcie trzeciego trymestru ciąży. Nie powinno nas niepokoić, jednak każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby jelit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy