Reklama

Co musisz wiedzieć na temat raka skóry?

Istnieje wiele mitów i nieporozumień dotyczących tej choroby, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą promieniowanie UV i ignoruje zagrożenia z nim związanych. Poniżej przedstawiamy najczęściej powtarzane mity o tej bardzo rozpowszechnionej formie raka.

Mit 1:

Uszkodzenie skóry spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu jest tylko tymczasowym oparzeniem słonecznym. Skóra szybko sama się regeneruje. Przez "odpoczynek" skóry między kolejnymi ekspozycjami na działanie słońca szkody zostaną usunięte i można opalać się dalej.

Fakt: Skóra może regenerować się i “naprawiać” niektóre z powierzchownych uszkodzeń, jednak nie wszystkie. Zazwyczaj opalanie trwa zaledwie kilka dni, ale szkody jakie wyrządza pozostają na długi czas. Z biegiem lat i z każdą kolejną ekspozycją na słońce, skutki kumulują się. Wyniki mogą nie być widoczne przez nawet 20 do 30 lat. Reakcją na ekspozycję na słońce jest przede wszystkim powstanie komórek raka skóry, natomiast epizody ciężkich oparzeń słonecznych mogą przyczynić się do rozwoju czerniaka.

Mit 2:

Dzieci potrzebują silnej dawki naturalnego światła słonecznego w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Fakt: Niektóre badania sugerują, że od pięciu do 30 minut ekspozycji na słońce w godzinach do dziesiątej rano i po godzinie piętnastej, dwa do trzech razy na tydzień wystarczy, aby organizm wyprodukował odpowiednią ilość witaminy D3 . Nie ma wątpliwości, że światło słoneczne, pomaga tworzyć tę ważną dla zdrowia witaminę, jednak czas ekspozycji powinien być kontrolowany. Poza tym, większość naukowców zgadza się, że alternatywne źródła witaminy D takie jak produkty mleczne, są tak samo skuteczne i powinny być wprowadzane do naszej diety.

Reklama

Mit 3:

Rak skóry jest łatwy do leczenia.

Fakt: Na szczęście, większość nowotworów skóry - głównie tych znany jako rak płaskonabłonkowy - są łatwe do wyleczenia . Czerniaki to inna historia. Ponad trzy czwarte zgonów z powodu raka skóry dotyczy tego bardzo poważnego rodzaju nowotworu. Leczenie raka skóry mogą być bardziej poważne niż w innych przypadkach nowotworów. Rak skóry może również powodować przerzuty i rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Bądź więc czujny. I pamiętaj, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Mit 4:

Pożywienie może zapobiegać i leczyć raka

Fakt: Jagody, buraki, brokuły, czosnek, zielona herbata ... lista jest długa. Badania wykazały, że spożywanie owoców i warzyw może zmniejszyć ryzyko występowania raka skóry, ale nie można go całkowicie uniknąć. Niektóre produkty są wyraźnie zdrowsze niż inne. Porcja borówek lub kubek zielonej herbaty na pewno może być częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Zaopatrzenie się w owoce i warzywa to świetny pomysł, a jedzenie różnych warzyw przyniesie efekty zdrowotne, ale z pewnością nie wyleczy raka.

Badania prowadzone na przestrzeni kilku dekad wskazują na prosty, ale i bardzo skuteczny fakt, że najlepszym sposobem, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jest przestrzeganie szeregu długoterminowych zdrowych zachowań, takich jak niepalenie, utrzymywanie aktywnego trybu życia, utrzymanie prawidłowej masy ciała i ograniczania spożycia alkoholu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak skóry | choroby skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy