PRAWDA. Mogą zastąpić mięso na obiad. Jajko zawiera najwyższej jakości białko. Posiada wszystkie niezbędne aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć. Gotowane długo, 8-10 minut, jest bardzo dobrze trawione, bo aż w 99 proc. Jego białko jest lepiej przyswajane niż to, które jest w mięsie. Dlatego jaja mogą z powodzeniem być jego zamiennikiem. Dwa odpowiadają porcji mięsa o wadze 150 g.
PRAWDA. Służą pamięci. To za sprawą zawartej w żółtku choliny, która warunkuje prawidłowe funkcjonowanie mózgu i "odżywia" nasz umysł, wpływa na pracę komórek nerwowych. Kiedy jej brakuje, pojawiają się kłopoty z pamięcią, odtwarzaniem informacji, koncentracją. Regularne jedzenie jajek może opóźnić rozwój demencji starczej, a nawet choroby Alzheimera.
MIT. To bomba cholesterolowa. Żółtko jajka zawiera sporo cholesterolu, ale jest to tzw. dobry cholesterol. Jego tłuszcze to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe. Cholesterol z jajka nie zatyka żył, tętnic, nie zwiększa ryzyka miażdżycy. Jajko gotowane na miękko, twardo czy na parze jest bezpieczne. Stanie się jednak bombą cholesterolową, gdy usmażymy je na maśle czy z tłustym bekonem.
MIT. Zdrowsze są te z ciemniejszą skorupką. Kolor skorupki nie wpływa na wartości odżywcze jajka. Zależy od rasy kury. Warto za to zwrócić uwagę, jaką cyfrą oznaczone jest jajko - informuje ona, w jakich warunkach żyła kura, bo to wpływa na jakość i smak jajka. Za najlepsze uważane są te z cyfrą 0 - chów ekologiczny oraz 1 - chów wolnowybiegowy.