Reklama

Czarcie żebro. Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Czarcie żebro, bardziej znane jako ostrożeń warzywny, jest rośliną z gatunków astrowatych. W naturalnych warunkach powszechnie występuje wielu miejscach Azji i Europy, a w Japonii uprawia się go z powodu jadalnego kłącza. W tradycji ludowej czarciemu żebru przypisywano wiele magicznych właściwości. Wierzono, że dzięki niemu możliwe było ściągnięcie uroku, pozbycia się negatywnych wspomnień oraz leczenia wielu chorób. Przygotowywano z niego wszelkiego rodzaju specyfiki, takie jak płukanki, napary oraz okłady. Współczesna fitoterapia również wykorzystuje wyjątkowe właściwości czarciego żebra, ponieważ okazuje się pomocne w leczeniu dolegliwości skórnych, związanych z układem pokarmowym, a także jest naturalnym remedium na łagodzenie bólu. O tym, na co pomoże czarcie żebro przekonasz się z artykułu.

Czarcie żebro. Występowanie

Czercie żebro jest byliną występującą pospolicie na terenie naszego kraju. Roślina charakteryzuje się silnym i rozbudowanym kłączem, z którego wyrastają długie kolczaste liście. Ostrożeń osiąga od 40 do 150 cm wysokości. Z początkiem kwietnia, aż do września intensywnie kwitnie – wtedy zbiera się kłącza, które należy suszyć w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni Celsjusza.

Co można znaleźć w czarcim żebrze?

Czarcie żebro jest bogatym źródłem flawonoidów, garbników oraz inulin, które zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy. W zielu można znaleźć również znajdują się minerały, takie jak wapń (wspiera prawidłową budowę kości), potas (pomaga w prawidłowej pracy mięśni) oraz magnez (chroni układ nerwowy). czarcie żebro obfituje również w pełnowartościowe białko, które jest budulcem mięśni i płynów ustrojowych. Substancje czynne zawarte w roślinie sprawia, że czarcie żebro jest wszechstronnym lekiem na wiele dolegliwości. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, bakteriobójczo i detoksykująco.

Reklama

Czarcie żebro na problemy dermatologiczne

Czarcie żebro jest nieocenionym środkiem, który łagodzi wiele schorzeń dermatologicznych. Pomoże w zakażeniach grzybiczych: stóp, paznokci oraz miejsc intymnych. Przyniesie ulgę w stanach zapalnych skóry, przebarwieniach, wysypkach i trądziku. Okazuje się również nieoceniony w przypadku pielęgnacji włosów: regularnie stosowany zapobiega powstawaniu łupieżu oraz sprawia, że przetłuszczają się wolniej.

Czarcie żebro a układ moczowy

Czarcie żebro jest skutecznym środkiem, dzięki któremu można pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nieprawidłowym działaniem pęcherza i infekcjami atakujących drogi moczowe. Picie naparów przygotowanych z tego czarciego żebra pomaga zapobiec namnażaniu się chorobotwórczych bakterii oraz wspomaga wypłukiwanie szkodliwych toksyn z organizmu. Czarcie żebro wykazuje działanie łagodzące dolegliwości nerek oraz pęcherza, a poza tym okazuje się wysoce przydatne w prewencji i leczeniu kamicy nerkowej.

Czarcie żebro a ból

Zawarte w czarcim żebrze flawonoidy, które zalicza się do antyoksydantów, są wspaniałym środkiem przeciwbólowym. Z zioła można przygotować okłady, które stosuje się miejscowo, ponieważ szybko przynoszą ulgę i łagodzą przykre dolegliwości. Natomiast w przypadku dolegliwości skórnych, warto sporządzić płukanki , które warto dodawać do kąpieli. Czarcie żebro może być podstawą do przygotowania naparu, który stosowany regularnie może skutecznie wzmocnić odporność organizmu, unormować ciśnienie tętnicze krwi, a także powstrzymać wahanie poziomu cukru we krwi.

Jak stosować czarcie żebro?

Czarcie żebro można stosować na wiele sposobów, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Najlepiej przygotować wywar: łyżkę ziela zalać szklanką wody i gotować przez 10 minut. Tak przygotowaną bazę można rozcieńczyć w kąpieli bądź wypić, albo zastosować w formie okładu. Aby specyfiki z czarciego żebra dały wymierny efekt, należy stosować je dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Działania niepożądane

Zawarte w czarcim żebrze substancje czynne mogą wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego osoby, przewlekle chore przed zastosowaniem kuracji z tego zioła powinny zasięgnąć wcześniej porady lekarza.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy