Reklama

Czego nie wiesz o glutenie?

Wydaje się, że istnieje duża rozbieżność w opiniach na temat glutenu i diet bezglutenowych. Diety takie są koniecznością dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu lub celiakię. W ostatnim czasie modna stała się również dieta bezglutenowa. Uważa się, że jest ona zdrowsza i skuteczna dla osób próbujących stracić zbędne kilogramy. Prawda na temat glutenu nie jest do końca poznana, a więc przeczytaj tych 10 zaskakujących faktów na temat glutenu i diet bezglutenowych.

Jakie produkty zawierają gluten?

Gluten jest białkiem, które zawierają takie rośliny jak pszenica, jęczmień, kukurydza i żyto, a więc znajdziemy go w chlebie, ciastkach, ciastach i innych produktach piekarniczych i cukierniczych. Znaleźć go też można w różnego rodzaju innych produktach, takich jak sosy, zupy i piwo. Jeśli musisz stosować się do diety bezglutenowej ze względów zdrowotnych, wymaga to ostrożności, gdyż będziesz mogła jeść produkty tylko w 100% wolne od glutenu.

Nie zawsze można zaufać informacji "nie zawiera glutenu"

Celiakia to choroba jelita cienkiego, która sprawia, że osoby na nią cierpiące wykazują nadwrażliwość na gluten. Nie mogą one polegać na informacji "nie zawiera glutenu", jeśli chcą być bezpieczne. Niektóre bary z fast foodem na przykład rozpoczęły akcję reklamowania swoich produktów w opcji bez glutenu. Jednak produkty te są przyrządzane w tych samych pomieszczeniach, co produkty zawierające gluten. Wystąpienie zanieczyszczenia krzyżowego jest więc wysoce prawdopodobne. Bądź ostrożna.

Reklama

Dieta bezglutenowa nie sprawi, że stracisz na wadze

To nie gluten sprawia, że przybierasz na wadze, ale kalorie. Ludzie często mylą dietę bezglutenową z dietą niezawierającą węglowodanów. Jedynym sposobem na utratę wagi jest, jak wiemy, spalanie większej ilości kalorii niż przyjmujemy. Dieta bezglutenowa ani ci nie zaszkodzi, ani nie pomoże w odchudzaniu.

Dieta bezglutenowa może dać kres migrenom

Prawdą jest, że dieta bezglutenowa może pomóc osobom, które cierpią na migrenowe bóle głowy. W jednym z badań wykazano, że zastosowanie takiej diety zupełnie je wyeliminowało u niektórych pacjentów.

Przejście na dietę bezglutenową nie zawsze służy naszemu zdrowiu

Przejście na dietę bezglutenową w żadnym razie nie jest kluczem do zdrowia i witalności. W rzeczywistości, całkowite zaprzestanie przyjmowania glutenu nie służy naszemu zdrowiu. Z produktów, które go zawierają, pozyskujemy również błonnik pokarmowy i składniki odżywcze. Przejście na dietę bezglutenową wymaga zwiększonego spożycia warzyw i owoców, które zapewnią odpowiednią dostawę żelaza i witaminy B.

Produkty bezglutenowe często zawierają większą ilość soli i cukru

W wielu pakowanych produktach producenci dodają sól i cukier, aby nadać im więcej smaku będącego rekompensatą za składnik, który został usunięty. Został usunięty z kolei po to, aby można było podać na opakowaniu informację, że jest to produkt "zdrowy". Tak jak do produktów o niskiej zawartości tłuszczu dodawane są sól i cukier, tak również do pakowanych produktów bezglutenowych.

Gluten może znajdować się w niektórych kosmetykach

Jeśli cierpisz na ciężką nadwrażliwość na gluten, wówczas będziesz musiała być ostrożna nawet przy doborze kosmetyków. Gluten nie może być wchłonięty przez skórę, ale przez przypadek bardzo łatwo jego niewielka ilość może dostać się do przewodu pokarmowego. Producenci kosmetyków używają do wielu produktów glutenu jako stabilizatora i emulgatora. Tak więc osoby nadwrażliwe muszą szukać kosmetyków, w których zastosowano inną substancję.

Jak rozpoznać nadwrażliwość na gluten?

Objawy nietolerancji glutenu obejmują zawroty głowy, migrenowe bóle głowy, ból w różnych częściach ciała oraz częste egzemy. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy powodem takich problemów jest nietolerancja glutenu, jest przejście na dietę bezglutenową. Jeśli symptomy ustąpią, mamy odpowiedź!

Jak rozpoznać celiakię?

Celiakia to choroba, w której układ odpornościowy wykazuje nadmierną reakcję za każdym razem, gdy osoba cierpiąca na nią spożyje produkt zawierający gluten. Objawy obejmują utratę wagi, uczucie ogromnego zmęczenia, wzdęcia, osłabienie oraz bóle w całym ciele. Jest to choroba genetyczna i dotyka 1 na 100 osób na świecie. Istnieje specjalne badanie medyczne, które przeprowadza się, jeżeli istnieje podejrzenie celiakii.

Informacja "gluten free" w Ameryce

Oprócz wspomnianych zanieczyszczeń krzyżowych, jakie mogą pojawić się w barach typu fast food, w USA informacja na opakowaniu mówiąca "gluten free" ("nie zawiera glutenu") jest informacją wiążącą. W 2013 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ustanowiła, że produkt taki nie może zawierać glutenu w ilości, która mogłaby komukolwiek zaszkodzić.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gluten
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy