Reklama

Czego oznaką są zimne dłonie i stopy?

Miewasz czasami zimne dłonie i stopy? To może być objaw poważnych schorzeń i problemów zdrowotnych, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Najpopularniejszą przyczyną niskiej temperatury w kończynach są problemy z krążeniem krwi, lecz nie są one regułą. Powód zimnych stóp i dłoni może być mniej poważny i łatwy do usunięcia. Ciekawostką jest fakt, że ta oryginalna przypadłość częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Poniżej tłumaczymy, jakie mogą być jej przyczyny.

Niedoczynność tarczycy

Jednym z najczęściej wymienianych symptomów niedoczynności tarczycy są właśnie zimne dłonie i stopy. Niedoczynność tarczycy występuje wtedy, kiedy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Ponieważ gruczoł ten wpływa na ogólny metabolizm organizmu, jego nieprawidłowe funkcjonowanie oznacza spowolnienie pracy organizmu oraz procesów w nim zachodzących. Jednym z nich jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała. Stąd zimne stopy i dłonie.

Niedokrwistość

Powodem niskiej temperatury w kończynach może być również niedokrwistość. To sytuacja, gdy w organizmie występuje zbyt mała ilość krwinek czerwonych, co uniemożliwia mu utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Naczynia krwionośne ulegają wtedy zwężeniu, powodując zmniejszony przepływ krwi, a w konsekwencji uczucie zimna w kończynach.

Reklama

Cukrzyca lub neuropatia obwodowa

Zimne dłonie i stopy często można spotkać u osób, które chorują na cukrzycę lub neuropatię obwodową. Jedną z cech charakterystycznych tego typu schorzeń są właśnie zimne kończyny. Co ciekawe, chory ma zimne dłonie i stopy nawet wtedy, gdy temperatura jego ciała jest prawidłowa.

Stres

Zimne kończyny to również następstwo dużej ilości stresu, z którym ma styczność nasz organizm. W sytuacjach stresowych dochodzi do zwiększonej ilości adrenaliny, która sprawia, że krążenie krwi zostaje skupione głównie wokół serca i mózgu. W konsekwencji następuje zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne zaopatrujące skórę kończyn dolnych i górnych. Efekt? Zimne dłonie i stopy.

Inne czynniki, które wywołują spadek temperatury w stopach i dłoniach to m. in. palenie papierosów, stosowanie niektórych leków, w tym środków antykoncepcyjnych i pochodnych alkaloidów.

Warto wiedzieć

Zimne kończyny częściej występuję u kobiet niż u mężczyzn, również ze względu na comiesięczne krwawienie. Utrata krwi oraz burza hormonów, które towarzyszą miesiączce mogą powodować spadek temperatury ciała właśnie w kończynach.

Jak pozbyć się problemu

Jeśli chcesz pozbyć się swojej przypadłości, na początku musisz wyeliminować jej przyczynę. To jednak może okazać się trudnym zadaniem, szczególnie jeśli przyczyną jest poważna choroba, np. cukrzyca. W takim przypadku zimne stopy i dłonie mogą towarzyszyć nam do końca życia.

Jeśli nie zdiagnozowano u ciebie żadnej z tych powyższych chorób, przyczyna problemu może być inna, np. nadmierna produkcja adrenaliny w organizmie, która powoduje skurcz naczyń obwodowych, a w konsekwencji spadek temperatury w kończynach. Zimne stopy i dłonie mogą mieć jeszcze inne przyczyny, które powinien zdiagnozować lekarz. Osobom, które zmagają się z tą przypadłością zaleca się uzupełnianie niedoborów żelaza we krwi, które zmniejszy ryzyko rozwoju anemii, a także aktywność fizyczną i masaże, które poprawią krążenie krwi w organizmie i podwyższą temperaturę kończyn.

Zimne dłonie i stopy mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych, które wymagają specjalistycznego leczenia. Nie ignoruj tych objawów, ale jak najszybciej zgłoś się z nimi do lekarza, który zbada przyczynę przypadłości.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy