Czosnek, niekoniecznie na przeziębienie
Od starożytności czosnek uznawany jest za sprawdzone lekarstwo na przeziębienie. I choć nie brak w nim witamin i minerałów, to jego działanie zdrowotne nie jest w pełni udokumentowane.
Czosnek zawiera witaminy B1, B2, PP, C oraz prowitaminę A. Znaleźć w nim można również sole mineralne magnezu, potasu i wapnia, a także mikroelementy takie jak chrom, kobalt i nikiel. Cenne właściwości mają olejki eteryczne, które wspomagają układ odpornościowy.
Warzywo to jest doskonałym dodatkiem do potraw, bowiem reguluje pracę układu pokarmowego i zapobiega wzdęciom. Warto pamiętać, że w diecie dziecka, jego nadmiar może mieć efekt odwrotny i dlatego zalecany jest umiar.
Zawarte w czosnku związki chemiczne zawierają siarkę. To właśnie ten pierwiastek wpływa na ostry smak i zapach tego warzywa.
Czosnek jest uznawany za tradycyjny sposób na przeziębienie. Niestety wszelkie napary, zawierające wyciąg z tej rośliny powodują jedynie, że mamy nieświeży oddech. Być może stosując mieszaninę czosnku z masłem i miodem jesteśmy w stanie poprawić nawilżenie błon śluzowych, ale to jedyna pozytywna reakcja, na jaką możemy liczyć.
Okazuje się, że mimo licznych badań nie udało się stwierdzić powiązania między jedzeniem czosnku, a skróceniem czy złagodzeniem przebiegu przeziębienia. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, ale brakuje dogłębnych badań, które pozwoliłyby sprawdzić właściwości czosnku w tym zakresie. Nie da się ukryć, że może być skuteczny, jako środek biobójczy, bo stosuje się go nawet w niektórych pestycydach.
Okazuje się, że czosnek ma sprawdzone działanie w zakresie zapobiegania nowotworom układu pokarmowego. Badania prowadzono na pokaźnych, sięgających nawet 500 tysięcy osób grupach i zaobserwowano wyraźny związek między spożywaniem czosnku, a spadkiem zapadalności na raka żołądka. Podobne badania dotyczyły raka jelita grubego i innych odcinków układu pokarmowego.
Małym dzieciom najlepiej podawać go po obróbce termicznej, gdy traci ostry smak i staje się słodszy.
Czosnek można wprowadzać do diety dziecka już w 10 miesiącu życia. Oczywiście początkowe dawki powinny być niewielkie.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***