Cztery częste dolegliwości intymne. Tak je wyleczysz!
Wiosenny spadek odporności sprzyja infekcjom także w miejscach intymnych. Wyjaśniamy, co dokładnie powoduje różne objawy i jaka terapia pomoże.
Swędzenie warg sromowych
Nasilające się po gorącej kąpieli lub nocnym odpoczynku pod ciepłą kołdrą ostrzega o grzybicy. Typowe są także białe, grudkowate upławy o zapachu drożdży.
Na infekcję mogła narazić cię antybiotykoterapia - lek wybił też ochronne bakterie kwasu mlekowego i chorobotwórcze grzyby zaczęły się namnażać.
Pierwsza pomoc: codziennie wieczorem rób nasiadówkę (100 g susz. kwiatów rumianku zalej 5 l zimnej wody, odstaw na ok.
12 godzin, przecedź, lekko podgrzej, wlej do miski i dopełnij taką ilością letniej wody, byś mogła dobrze zanurzyć w płynie okolice intymne, usiądź w misce na 15-20 minut, nie osuszaj dokładnie skóry, tylko zawiń się w ręcznik i połóż na ok. 1 godz.
W gabinecie: lekarz może rozpoznać grzybicę podczas zwykłego badania ginekologicznego, w razie jej stwierdzenia zaleci ci środki przeciwgrzybicze dopochwowe i ew. doustne.
Pieczenie, opuchlizna oraz wysypka
To często reakcja alergiczna na perfumowane wkładki lub podpaski, płyn do higieny lub papier toaletowy. Uczulać też mogą proszki do prania lub płyny, w których płuczesz bieliznę.
Pierwsza pomoc: podmywaj się samą wodą pod prysznicem, kilka razy dziennie przecieraj okolice intymne naparem z kory dębu (2 łyżki stołowe suszu zalej 1 szkl. zimnej wody, gotuj wolno 10 minut; przecedź. Do prania majtek używaj płatków mydlanych lub szarego mydła i kilkakrotnie płucz bieliznę.
W gabinecie: w razie podejrzenia alergii kontaktowej lekarz ginekolog doradzi specjalny żel przeciwko uczuleniu miejsc intymnych.
Bolesne, pękające pęcherzyki
Bywają sygnałem, że doszło do rozwoju opryszczki wargowej. Wcześniej zdradza ją swędzenie i pieczenie śluzówki w okolicach intymnych.
Pierwsza pomoc: rano i wieczorem na 15 minut nanoś na pęcherzyki papkę z sody (1 płaską łyżeczkę zmieszaj z kilkoma kroplami wody, nałóż patyczkiem kosmetycznym) podmywaj się w naparze z szałwii (2 łyżki susz. liści zalej 1 szkl. wrzątku, przykryj na 10 minut, przecedź).
W gabinecie: laby potwierdzić nosicielstwo wirusa opryszczki, lekarz może zlecić pobranie wymazu z sączących pęcherzyków, pochwy i szyjki macicy dostaniesz od niego receptę na leki przeciwwirusowe, maści osuszające i odkażające.
Obfite upławy
Mogą mieć związek z zakażeniem bakteryjnym. Niekiedy towarzyszy im ból podbrzusza.
Pierwsza pomoc: 3 razy dziennie pij napar z 2 torebek pokrzywy.
W gabinecie: dostaniesz receptę na antybiotyk i dopochwowy lek przeciwzapalny.