Czy i kiedy warto robić USG tarczycy?
Schorzenia tarczycy to jeden z obszarów, w których badaniu znacząco pomaga ultrasonografia. Jakie są wskazania do USG tarczycy i które choroby można w ten sposób wykryć? W jaki sposób nowoczesne ultrasonografy badają tarczycę?
Za co w naszym organizmie odpowiada tarczyca?
Chociaż przeciętny człowiek nie wie na temat tarczycy tak wiele, jak o wątrobie, czy sercu, odgrywa ona w naszym organizmie ogromną rolę i jest niezbędna do życia. Wszystko za sprawą hormonów tarczycy - tyroksyny i trójjodotyroniny. Za co odpowiadają uwalniane do krwiobiegu substancje? Hormony tarczycy docierają do praktycznie każdej komórki naszego ciała, pobudzając aktywność życiową – innymi słowy metabolizm.
Pracą tarczycy złożonej z dwóch płatów połączonych cieśniną kieruje natomiast przysadka mózgowa, uwalniając pobudzający tarczycę do działania hormon TSH. Mamy tu do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym, ponieważ jednocześnie hormony tarczycy osłabiają aktywność przysadki, co przyczynia się do równowagi hormonalnej.
Najważniejsze schorzenia tarczycy
Przyczyna zapalenia tarczycy bardzo często nie zostaje ustalona, natomiast rzadko wynika ono z infekcji. Wśród najczęstszych przyczyn problemów tarczycy wymienia się między innymi chorobę Graves-Basedowa, która ma podłoże psychosomatyczne, a czynnikiem jej rozwoju bywa stres. Konsekwencję stanowi nadczynność tarczycy objawiająca się nerwowością, tachykardią, drżeniem mięśni, przyspieszonym tętnem, a często również utratą masy ciała.
Zgoła odmienne objawy ma niedoczynność tarczycy, często wywoływana przez autoimmunologiczną chorobę Hashimoto. Z racji spowolnionego metabolizmu następuje zwolnienie pracy serca, chory jest przemęczony i senny, a także cierpi na zaparcia i nagły przyrost masy ciała. Sam gruczoł jest wówczas powiększony, niekiedy pojawiają się na nim zmiany nowotworowe.
Kiedy ultrasonografia jest potrzebna? Wskazania do badań
W badaniach niedoczynności, nadczynności i innych chorób związanych z tarczycą kluczowe znaczenie ma ultrasonografia. Kiedy badanie USG jest zasadne? Niepokojącym objawem jest z pewnością powiększenie obwodu szyi, którego prawdopodobną przyczyną jest wówczas nadmierny rozrost tarczycy. Lekarz może stwierdzić nieprawidłowości również badając gruczoł dotykowo. Ultrasonograf wkracza do akcji zawsze wtedy, gdy nieprawidłowości hormonów tarczycy zostaną stwierdzone w badaniu krwi. Regularne USG to rutynowe badanie w przypadku określania skuteczności podjętych terapii hormonalnych. Oprócz tego tarczyca należy do gruczołów dotykanych przez nowotwory, a w tym przypadku szczególnie liczy się wczesne wykrycie guzów. Z tego względu, odpowiadając na zawarte w tytule pytanie, warto wykonywać USG tarczycy, gdy tylko istnieją najmniejsze podejrzenia o wystąpieniu schorzenia tego ważnego gruczołu.
W jaki sposób ultrasonografy badają tarczycę?
USG tarczycy to badanie, które trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Nowoczesne ultrasonografy pozwalają na zbadanie organu z dużą dokładnością i wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Mogą one dotyczyć między innymi wielkości, kształtu, struktury tarczycy. USG wykrywa również potencjalne zmiany nowotworowe. Wykrycie wspomnianych nieprawidłowości pozwala lekarzowi zdecydowanie łatwiej zdiagnozować pacjenta i podjąć dalsze kroki w jego leczeniu.