Reklama

Czy warto przy menopauzie zażywać suplementy diety?

Preparaty bez recepty mogą uzupełniać niedobór witamin, minerałów i hormonów.

Roślinne preparaty osłabiają uderzenia gorąca



Prawda - Hormony roślinne mogą zmniejszyć nasilenie uderzeń gorąca, zimne poty, odczuwanie duszności. Jednak taka kuracja zawsze powinna być stosowana pod kontrolą ginekologa. Terapia nie jest zalecana kobietom, które miały raka piersi czy macicy, lub zagrożonym nowotworami.

Fitoestrogeny od razu znoszą objawy menopauzy

Mit - Niestety, na efekty kuracji opartej na suplementach zawierających soję lub czerwoną koniczynę trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

Bezsenność i zaburzenia snu można leczyć preparatami ziołowymi

Prawda  - Ziołowe środki nasenne działają nieco słabiej niż leki syntetyczne, ale także skutkują. Nie wolno ich więc nadużywać, bo nie są obojętne dla organizmu. Niektóre z nich mogą nawet uzależniać. Chyba że przyjmujemy melatoninę, która jest nazywana hormonem snu. Z upływem lat jej poziom w organizmie spada i stąd kłopoty z zaśnięciem czy wybudzanie się w nocy.

Reklama

Preparaty na odchudzanie pomogą utrzymać ładną sylwetkę

Mit -  Po ostatniej miesiączce dominującym hormonem w organizmie kobiety jest estron, który jest jednym z estrogenów, ale nie sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Tak bowiem oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, że wytwarza on mniej serotoniny. Skutkiem tego jest znacznie większy, czasem trudny do opanowania, apetyt na węglowodany, a zwłaszcza na słodycze. Środki odchudzające nie pomogą.

Rozwiązaniem jest ruch, odpowiednia dieta i terapia hormonalna. Z wielu badań wynika, że już po 3 miesiącach jej stosowania 90 proc. kobiet traci około 2 kg wagi. Dodatkowo obniża się poziom „złego” cholesterolu.

Wapń i witamina D3 są potrzebne

Prawda - Podczas menopauzy możesz zażywać wapń i witaminę D3 z powodu zmniejszającej się z wiekiem gęstości kości. Ich niedobór prowadzi bowiem do osteoporozy i zwiększa ryzyko złamań. Dawka preparatu musi być jednak określona przez lekarza. On też wybierze najlepiej przyswajalny lek (jest to szczególnie ważne w przypadku wapnia).

Magnez pomoże na zły nastrój

Prawda - Magnez działa uspokajająco, pomaga nie tylko wyciszyć się w ciągu dnia, ale także sprzyja łatwiejszemu zasypianiu. Poza tym magnez wzmacnia kondycję serca, które po zaprzestaniu przez organizm wytwarzania estrogenów może być zagrożone zawałem. Jeżeli zdecydujesz się przyjmować go w tabletkach, wybierz preparat, który zawiera jednocześnie witaminę B6. Zwiększa ona wchłanianie magnezu o 20−40 proc.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: preparaty | suplementy diety | magnez | fitoestrogeny | diety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy