Dieta dla zdrowych oczu
Niekończące się godziny pracy przy komputerze, niebieskie światło monitora, natrętne przeglądanie smartfona, pył, spaliny, kurz, klimatyzacja – taką codzienność fundujemy swoim oczom. Mamy coraz mniej czasu na relaks. Oczy odpoczywają prawdziwie tylko w czerni, a kojąco wpływa na nie kolor zielony.
Kto z nas przerwę w pracy wykorzystuje by zapatrzeć się na drzewo za oknem? Kto zamyka oczy choć na kilka sekund, by dać im wytchnienie. Czy nawyk nieustannego bycia "on-line" nie stał się naszą chorobą cywilizacyjną?
Smartfon naszym oknem na świat
Jak wygląda rzeczywistość w komunikacji miejskiej? Można odnieść wrażenie, że okna stały się zbędne, bo świat oglądamy za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. I nie przypisujmy wszystkiego nastolatkom, choć coraz młodsi stają się zagorzałymi fanami świata wirtualnego. Opanowała nas epidemia, która ma poważne konsekwencje na wielu płaszczyznach: zaburza zdolność komunikowania się w rzeczywistej przestrzeni, sieje spustoszenie zarówno w psychicznym, jak i fizycznym wymiarze zdrowia.
Wzmacniamy oczy
Podrażnione, zaczerwienione, suche i piekące oczy, to jedna z pierwszych konsekwencji przeciążenia narządu wzroku. Z pozoru banalne dolegliwości mogą z czasem prowadzić do osłabienia wzroku czy szybszego starzenia się siatkówki. Oprócz higieny korzystania z urządzeń elektronicznych, warto zatroszczyć się o oczy wybierając dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne.
Witamina A
Zadbajmy, by w codziennym jadłospisie obecna była witamina A, a dokładniej beta-karoten. Ten silny antyoksydant zwalcza wolne rodniki, które prowadzą do osłabienia, a nawet uszkodzenia wzroku. Niedobory witaminy A prowadzą do zaburzenia funkcjonowania fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenia w dzień i po zmroku, potocznie określane jako kurza ślepota. Bogactwo tej witaminy znajdziemy w marchwi, pomidorach oraz ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak: natka pietruszki, seler naciowy, jarmuż, szpinak czy rukola.
Witamina C
Nie mniej ważną dla kondycji oczu jest podaż witaminy C, w którą obfitują warzywa liściaste, dzika róża, czarna porzeczka, papryka czy kiwi. C jest niezbędna do syntezy kolagenu, który odpowiada za trwałość naczyń krwionośnych oka. Jej niedobór skutkować będzie kruchością naczyń spojówki, co w konsekwencji doprowadzić może do wylewów i krwotoków podspojówkowych.
Witamina E
Trzeci z wielkiej trójki antyoksydantów: witamina E nie tylko zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim, a jednocześnie chroni przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co zapewnia szczelność błon komórkowych. Źródłem witaminy E są głównie oleje roślinne, orzechy, pestki dyni i słonecznika.
Składniki mineralne
Dobrze, by w jadłospisie obecna były również ryby, owoce morza, jaja, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, awokado, groch, fasola, kiełki, jarmuż, szpinak, sałata, agrest, czosnek i cebula. Jedząc te produkty dostarczamy do organizmu cynk, miedź, mangan i selen - cztery najważniejsze dla dobrej kondycji oczu pierwiastki. Są one również źródłem luteiny i zeaksantyny: związków organicznych mających kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych oczu.
Ewa Koza, mamsmak.com