Reklama

Reklama

Dieta paleo: Najpopularniejsza z diet?

To, co jedli nasi przodkowie, może dzisiaj pomóc nam w uzyskaniu pięknej sylwetki - twierdzą zwolennicy diety paleo. Ten dietetyczny trend wzbudza tak duże zainteresowanie, że był najczęściej wyszukiwanym sposobem odżywiania w sieci.

Jak wskazuje roczne zestawienie Zeitgeist (z jęz. niemieckiego: "zeit" - "czas" oraz "geist" - "duch", czyli "duch czasu") podsumowując miliony zapytań wpisywanych przez internautów w okno wyszukiwarki każdego dnia, dieta paleo była najczęściej wpisywanym sposobem odżywiania w 2013 roku.

Popularna wśród lekarzy

Reklama

Dieta zdobyła popularność nie tylko u zwolenników odchudzania, ale i sportowców oraz lekarzy, a także dietetyków. Zaakceptowali oni ją ze względu na jej szeroki wpływ terapeutyczny. Istnieje bardzo niewiele chorób przewlekłych, które nie reagują pozytywnie na "dietę przodków".

- Wyjątkowość paleo diety polega również na tym, że nie wymyślił jej żaden śmiertelnik. Do diety tej gatunek ludzki jest przystosowany genetycznie - twierdzi dr Lorena Cordaina, autor książki "Dieta Paleo".

Tak odżywiali się przodkowie

- To sposób odżywiania naszych przodków, którzy zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. Nie skomplikowały go jeszcze wtedy rolnictwo, hodowla zwierząt, technologia i metody przetwarzania żywności. Tak jak wówczas, tak i dzisiaj najlepszym zdrowiem cieszymy się, gdy jemy chude mięso, owoce morza, świeże owoce i warzywa - kosztem zbóż, nabiału, rafinowanego cukru, rafinowanych olejów i przetworzonej żywności- przekonuje dr Lorena Cordaina.

To styl życia

Paleolityczni łowcy-zbieracze byli średnio o 10 do 15 cm wyżsi niż starożytni rolnicy, mieli mocniejsze kości, zdrowsze uzębienie i, pomijając wypadki wynikające z ich niebezpiecznego trybu życia, również żyli dłużej. Myśliwi-zbieracze nie byli grubi i mieli bardzo niski wskaźnik zachorowalności na takie schorzenia z grupy choroby systemu odpornościowego, jak artretyzm czy cukrzyca.

Dr Loren Cordain jest profesorem Colorado State University i ekspertem w dziedzinie diety paleolitycznej. To jedna z największych sław nauki w dziedzinie badania diety naszych praprzodków, a jego dieta paleo to raczej sposób życia niż seria nakazów i zakazów dotyczących jedzenia.

Ruszaj się na świeżym powietrzu

Dietetycy promujący dietę paleo namawiają do porzucenia sal gimnastycznych i siłowni na rzecz ruchu na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie i górskie wycieczki to idealne przykłady - to właśnie robili nasi przodkowie.

A co się jada w stylu paleo? Paleo dieta zawiera produkty, które ludzie mogli upolować: mięso, ryby, owoce morza oraz produkty, które mogą być uzyskane od zwierząt lub z ziemi: jajka, owoce, orzechy, nasiona, warzywa, grzyby, miód, zioła i przyprawy. Zaleca się jeść tylko najchudsze mięso, bez jakichkolwiek dodatków oraz dziczyznę, ponieważ w tamtych czasach ludzie nie hodowali jeszcze zwierząt domowych. Zalecane jest również jedzenie wątróbek, żołądków, płucek, ponieważ zawierają dużo witamin z grupy B.

Dowiedz się więcej na temat: mięso

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje