Dieta przy zapalnych chorobach stawów
W powstrzymywaniu rozwoju schorzeń reumatycznych ważny jest skład naszego codziennego menu.
Zarówno chorzy, jak i lekarze potwierdzają, że niewłaściwa dieta może prowadzić do zaostrzenia się reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Pocieszające jest to, że dzięki prawidłowemu doborowi pokarmów można znacząco złagodzić dolegliwości wywoływane przez to schorzenie.
Będą nam więc pomagały pokarmy o działaniu przeciwzapalnym. Z takich właściwości słyną ryby, zwłaszcza tłuste, pochodzące z zimnych mórz: makrela, łosoś, śledź, sardynki, tuńczyk. Powinniśmy jeść je nie rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu. Antyzapalne działanie mają też: siemię i olej lniany, oliwa z oliwek, orzechy włoskie. W tych pokarmach kwasom omega-3 towarzyszy witamina E, która też działa przeciwzapalnie.
Dostarczają witaminy C, która nie tylko wzmacnia odporność, ale też współodpowiada za stan stawów i ścięgien oraz produkcję kolagenu (to główne "smarowidło" stawów). W warzywach i owocach kryją się też bioflawonoidy. To substancje zwalczające tzw. wolne rodniki, mające swój udział w stanach zapalnych. Szczególnie wskazane są: sałata, kapusta, ogórki, por, seler, pietruszka, strączkowe, kiełki. Właściwości przeciwzapalne mają też: rukola, roszponka, cykoria. Czosnek i cebula zawierają związki siarkowe, które ograniczają produkcję hormonów podtrzymujących stan zapalny. Stawy nie lubią warzyw z rodziny psiankowatych (papryki, pomidorów, ziemniaków, bakłażanów).
Należą do nich kawa i alkohol, słodycze i sól (w nadmiarze), potrawy smażone. Nie służą stawom jajka, wędliny (zawierają konserwanty, które nasilają stan zapalny) i tłusty nabiał (zawiera kwas arachidonowy ułatwiający wytwarzanie prostaglandyn - hormonów prozapalnych. Wiele osób źle reaguje także na pszenicę (pieczywo pszenne i pszenno-żytnie), ryż, owies i kukurydzę.