Reklama

Dlaczego warto pić napar z szałwii? Na co pomaga?

Szałwia lekarska to jedno z najpopularniejszych ziół, które nie tylko wykorzystywane jest w kuchni do przyprawiania potraw, ale też w medycynie naturalnej i kosmetyce. Dzięki bogatemu składowi wykazuje szereg leczniczych właściwości. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się napar z szałwii, który może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jest to świetny sposób na poprawę trawienia i niestrawność, a także kobiece dolegliwości. Szałwia może też pomóc w leczeniu aft, pleśniawek oraz w redukowaniu zmarszczek i trądziku. Dlaczego jeszcze warto pić napar z szałwii? Czy jest on całkowicie bezpieczny i czy każdy może po niego sięgać? Podpowiadamy.

Co warto wiedzieć o szałwii?

Szałwia lekarska jest rośliną z rodziny jasnotowatych, która pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jednak szałwia uprawiana jest również w wielu innych krajach świata. Ma zielono-szare, miękkie liście i fioletowoniebieskie kwiaty zebrane w kłosy. Charakteryzuje się specyficznym, kamforowym zapachem i lekko gorzkawym smakiem. Wykorzystywana jest w kuchni jako aromatyczna przyprawa. Od wieków znana jest również ze swoich licznych leczniczych właściwości. Dzięki nim otrzymała swoją nazwę, gdyż łacińskie „salvus” oznacza zdrowie. W Grecji i Rzymie stosowana była jako środek na ukąszenie węża, utratę pamięci czy problemy ze wzrokiem. W średniowieczu zaś wykorzystywano ją do leczenia przeziębienia, gorączki, zapalenia wątroby i zaparć. Dziś jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie, ale znalazła zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym.

Reklama

Skład szałwii lekarskiej

W liściach i częściach naziemnych szałwii znajduje się olejek eteryczny, który zawiera wiele cennych składników, m.in. tujon, kamforę, cyneol, pinen i bornel. W szałwii znajdziemy także flawonoidy o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, a także garbniki o działaniu antybakteryjnym. Ponadto roślina zawiera taniny, kwasy organiczne, karoten, żywice, gorycze oraz wiele witamin i minerałów. Wśród najważniejszych należy wymienić witaminy A, C, z grupy B, a także magnez, potas, wapń, cynk, sód i żelazo. Taki skład sprawia, że szałwia może pomóc na wiele dolegliwości.

Na co pomaga napar z szałwii?

Dzięki zawartości garbników, związków żywicowych i goryczy szałwia pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych. Dlatego picie naparu z szałwii po posiłku pomoże usprawnić trawienie i ułatwi przyswajalność pokarmów. Ma właściwości rozkurczowe i zapobiega nadmiernej fermentacji, więc może złagodzić wzdęcia i objawy niestrawności. Napar zaleca się także w przypadku nieżytu żołądka lub jelit, biegunki, nudności oraz zatruć pokarmowych. Szałwia poprawia również funkcjonowanie wątroby i wspiera procesy detoksykacyjne organizmu. Ponadto obniża poziom cukru, przez co jest polecana osobom narażonym na zachorowanie na cukrzycę, a także tym w stanie przedcukrzycowym i w początkowym stadium cukrzycy.

Szałwia na problemy kobiece

Napar z szałwii może pomoc na wiele dolegliwości kobiecych. Zawiera fitoestrogeny i garbniki, dzięki którym może regulować obfite miesiączki i łagodzić związany z nimi ból. W przypadku menopauzy hamuje uderzenia gorąca i redukuje częstotliwość występowania nocnych potów. Zapobiega również wahania nastrojów i pomaga zwalczyć bezsenność. Napar z szałwii może również ograniczyć laktację u kobiet, które kończą okres karmienia oraz w sytuacji nawału pokarmu.

Szałwia na zakażenia i infekcje

Właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze szałwii sprawiają, że jest ona wykorzystywana w walce z zakażeniami. Napar z szałwii jako płukanka do ust może pomóc w leczeniu pleśniawek, aft, owrzodzeń jamy ustnej i krwawiących dziąseł. Łagodzi również ból gardła i zapalenie migdałków. Dzięki właściwościom ściągającym i wykrztuśnym pomaga także usunąć wydzielinę zalegającą w oskrzelach przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Szałwia na nadmierną potliwość

Picie naparu z szałwii może również pomóc ograniczyć nadmierną potliwość, która może wynikać z nerwicy, gorączki czy nadczynności tarczycy. Zawarte w szałwii garbniki i inne substancje hamują wydzielanie potu i rozwój bakterii. Napar może zadziałać już po 2-3 godzinach, a efekty mogą utrzymywać się kilka dni. Warto także stosować kąpiele w naparze szałwii w przypadku pocących się stóp i dłoni.

Szałwia w kosmetyce

Napar z szałwii może także korzystnie wpłynąć na kondycję skóry. Dzięki olejkom eterycznym i flawonoidom działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, może więc pomóc w leczeniu trądziku, niedoskonałości, łuszczycy i grzybicy. Opóźnia również proces starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Jak przygotować napar z szałwii i jak go stosować?

Aby przyrządzić napar z szałwii, należy łyżkę rozdrobnionych liści zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Na koniec wystarczy przecedzić płyn. Napar z szałwii można pić 1-3 razy dziennie po pół szklanki. Należy zachować umiar przy jego stosowaniu i przyjmować go maksymalnie przez dwa tygodnie. Szałwia może bowiem w nadmiernych ilościach być toksyczna i wywoływać skutki uboczne, np. nudności, wymioty, ból brzucha czy zawroty głowy. Naparu z szałwii nie powinny stosować kobiety w ciąży, gdyż może dojść do poronienia. Szałwia niewskazana jest również kobietom karmiącym piersią, z wyjątkiem sytuacji, gdy dochodzi do nawału pokarmu i zapalenia gruczołów piersiowych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy