Reklama

Reklama

Dobry sen najlepiej służsay pamięci

Sen ma kapitalne znaczenie w pobudzaniu i utrwalaniu pamięci, szczególnie jej części odpowiedzialnej za wysiłek intelektualny - uważają naukowcy z USA. Wyniki ich badań zaprezentowano w najnowszym numerze tygodnika "Nature".

Zdaniem naukowców z Chicago i Bostonu nie chodzi tu tylko o związany ze snem odpoczynek. Jest to głębszy proces porządkowania i wzmacniania wspomnień, który w efekcie prowadzi do ich lepszego utrwalenia.

Reklama

Tygodnik "Nautre" publikuje dwie prace na ten temat. W obu przypadkach studentów uczono pewnych umiejętności. Potem sprawdzano, jak im idzie przed i "po przespaniu" tematu. Obie prace potwierdzają, że po dobrze przespanej nocy wyniki są zauważalnie lepsze.

W czasie eksperymentu przeprowadzonego na uniwersytecie w Chicago 24 studentów poproszono o rozpoznanie prostych słów, generowanych przez syntetyzer mowy ludzkiej. I jak się okazało, ci którzy ucięli sobie drzemkę, byli dwukrotnie skuteczniejsi.

Badacze twierdzą, że zapamiętywanie odbywa się w trzech etapach, dobrze jeśli jeden z nich przebiega w czasie snu. Niestety, możliwość wykorzystania tej naukowej wiedzy jest ograniczona. Studenckie doświadczenia uczą, że zawsze do powtórzenia całego materiału brakuje nam jednej nocy, właśnie tej ostatniej...

Dowiedz się więcej na temat: Chicago

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje