Domowe kuracje na bazie aloesu
Możemy wyhodować go w doniczce lub zażywać preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny. Jest pomocny w leczeniu różnych dolegliwości.
Aloes jest doceniany – zarówno w medycynie, jak i kosmetologii.
Kuracja polegająca na piciu soku otrzymywanego z miąższu aloesu, jest skuteczna w łagodzeniu zgagi, pomaga zwalczać stany zapalne układu trawiennego, w tym również wrzody i niestrawność.
Detoks. Przemrożone i zmiksowane liście mieszamy z miodem spadziowym w proporcji 1:2. Podgrzewamy miksturę i odstawiamy na noc w ciemne miejsce. Następnego dnia ponownie ją podgrzewamy i przecedzamy. Przechowujemy w ciemnej butelce. Zażywamy 2 razy dziennie: rano na godzinę przed śniadaniem oraz po południu na godzinę przed obiadem, po łyżeczce.
Oczyszczanie przewodu pokarmowego. Wieczorem wlewamy do kubka: łyżkę oliwy z oliwek (lub oleju z pestek winogron), łyżkę soku z cytryny i łyżkę soku aloesowego (gotowego) lub otrzymanego z liści aloesu i wymieszanego z wodą w proporcji 1:1. Wypijamy miksturę codziennie na czczo, pół godziny przed jedzeniem. Kurację prowadzimy przez 2-3 miesiące.
Miąższ aloesu zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym. Doskonale też łagodzi podrażnienia skóry. Przyspiesza gojenie się niewielkich ran oraz poparzeń, także słonecznych. Preparaty z aloesem stosuje się do skóry trądzikowej.
Tonik ściągający. Odcinamy kilka liści aloesu i wkładamy do lodówki na pół godziny. Następnie miażdżymy w taki sposób, by wypłynął z nich kleisty, przezroczysty żel. Mieszamy papkę ze szklanką ostudzonej, przegotowanej wody. Zanurzamy w roztworze płatek kosmetyczny i przemywamy twarz. Tonik można przechowywać w ciemnej butelce przez 3-4 dni w lodówce. Przed użyciem należy wstrząsnąć.
Oliwka do suchej skóry. Żel wyciśnięty z ochłodzonych w lodówce kilku liści aloesu mieszamy z oliwą. Wlewamy ją stopniowo i ucieramy na gładką masę. Smarujemy przesuszone partie ciała, np. ramiona.
Kąpiel łagodząca. Przynosi ulgę skórze mocno wysuszonej, z otarciami lub poparzeniami słonecznymi. Jedną lub dwie szklanki miąższu z aloesu dodajemy do wanny z niezbyt ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać ok. 15-20 minut. Powtarzamy zabieg co drugi dzień.
Daria Zabłocka Sikorska