Reklama

Domowe sposoby na konserwację mebli

Konserwacja mebli, szczególnie tych wykonanych z naturalnych materiałów, dla wielu osób może okazać się niełatwym zadaniem. Jednak, by osiągnąć upragniony efekt, nie musimy stosować chemicznych środków, które często są drogie i mogą uszkodzić powierzchnie, na które je aplikujemy. Sprawdzą się również domowe sposoby, które nie nadszarpną za bardzo naszego portfela. Podpowiadamy kilka sprawdzonych.

Meble drewniane

Powierzchnie z drewna (szczególnie nielakierowanego) możemy czyścić i konserwować płynem własnej roboty. Wykonujemy go, mieszając szklankę oliwy z oliwek z połową szklanki octu albo soku wyciśniętego z cytryny. Dobrze wymieszaną miksturą polerujemy drewniane meble używając miękkiej szmatki. Płyn możemy przelać do pojemnika z rozpylaczem, dodając wodę i kilka kropel olejku zapachowego (cytrynowego, lawendowego). Następnie rozpylamy środek na szmatkę albo na mebel i kulistymi ruchami polerujemy powierzchnią. Uzyskujemy dzięki temu świeży wygląd, konserwację mebli oraz ładny zapach.

Reklama

Niepoliturowane meble

Z kolei niepoliturowane, jasne meble należy przemywać ciepłą wodą z dodatkiem płatków mydlanych lub detergentu. Najlepiej używać do tego dość twardej szczotki lub zmywaka do naczyń. Myjemy energicznie i szybko spłukujemy wycierając tak, żeby woda nie wsiąkała i nie powodowała ciemnienia drewna. Jeżeli chcemy nadać nowym albo oczyszczonym niepoliturowanym powierzchniom patynę starości, możemy pokryć je rozgrzanym olejem lnianym. Używamy do tego pędzla i wcieramy nim mocno olej. Po trzech dniach zbieramy nadmiar oleju i czekamy jeszcze tydzień. Następnie ostrą ryżową szczotką, owiniętą we flanelową szmatkę, polerujemy energicznie powierzchnie do momentu aż nabiorą one ładnego połysku.

Meble politurowane i lakierowane

Politurowane i lakierowane meble najlepiej czyścić watą nawilżoną w lekko podgrzanym occie. Następnie należy wytrzeć powierzchnię mebli do sucha, a następnie wetrzeć w nią wosk pszczeli. Kolejny krok to polerowanie mebla. Jeśli na powierzchni znajdą się niewielkie rysy czy zadrapania, możemy zatuszować je zmywając je na przykład terpentyną. Jeżeli powierzchnia stanie się matowa, wystarczy wetrzeć w nią wosk lub niewielką ilość pasty do obuwia, a następnie wypolerować wełnianą szmatką. Meble lakierowane najlepiej zmywać materiałem zamoczonym w roztworze z płatków mydlanych (szklanka płatków na litr wody) z dodatkiem amoniaku (łyżeczka na litr wody). Następnie wycieramy mebel do sucha. W celu odświeżenia białych mebli lakierowanych możemy polecamy zastosować papkę z pokruszoną kredą lub białą farbą do bielizny. W celu nadania połysku meblom należy natrzeć je woskiem pszczelim.

Meble skórzane

W jaki sposób pielęgnować skórzane meble? Przede wszystkim regularnie zbierać z nich kurz. Dwa razy w roku warto przetrzeć je wilgotną szmatką, a następnie wetrzeć w nie niewielką ilość wosku pszczelego. Po około dwóch godzinach możemy już wypolerować skórzane powierzchnie wełnianą tkaniną. Warto pamiętać również, że meble skórzane należy chronić przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Grozi to utratą barwy lub miejscowymi odbarwieniami.

Jeżeli skóra na meblu nieco stwardniała, w celu jej uelastycznienia należy zastosować środek sporządzony z trzech łyżek oleju spożywczego, trzech łyżek terpentyny, trzech łyżek chudego mleka oraz jednej łyżki octu. Po dokładnym wymieszaniu nanosimy mieszaninę na skórę mebla miękką szmatką. Po wyschnięciu wcieramy nieco wosku pszczelego i polerujemy. Białko kurze w formie piany to sprawdzona metoda, która poprawia kondycję skórzanych wyrobów i odświeża je. Od lat stosuje się ją w celu poprawy wyglądu skórzanych mebli. W jaki sposób? Ubitą na sztywno pianę wcieramy szmatką w skórzane powierzchnie mebla, a po jego wyschnięciu wcieramy wosk lub inną specjalną pastę i polerujemy.

Meble z wikliny

Jeśli mamy w domu meble z wikliny, pamiętajmy, by nie używać do ich pielęgnacji wody, ponieważ pod wpływem wilgoci matowieją i szarzeją. Do ich czyszczenia najlepiej używać szczotki ryżowej. Należy przecierać je roztworem z wody utlenionej (dwie łyżki wody utlenionej (15-procentowej)na pięć łyżek wody). Do mieszaniny tej warto dodać również dwie łyżki soku z cytryny. Pamiętajmy, że meble wykonane z tych materiałów narażone są na wysuszanie i pękanie, dlatego zalecane jest nacieranie ich olejem. Najlepiej, jeśli olej roślinny podgrzejemy i jak najdokładniej rozprowadzimy po całości mebli. W ten sposób ożywimy i zakonserwujemy meble ratanowe, trzcinowe i te z wikliny.

Warto pamiętać

Do czyszczenia mebli warto używać miękkich ściereczek, wykonanych z naturalnych materiałów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy