Domowe sposoby na świąd skóry
Świąd skóry jest częstą i niestety bardzo irytującą dolegliwością, która może być spowodowana wieloma przyczynami na przykład ugryzieniem owadów, reakcjami alergicznymi, poparzeniem słonecznym, infekcjami skóry, suchą i mokrą pogodą, lekami, chorobami, a nawet ciążą czy wiekiem. Kiedy czujesz, że coś cię swędzi, to pierwszą reakcją jest zapewne odruch, aby się podrapać. Jednak bardzo często przynosi to tymczasową ulgę i może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą ci w pozbyciu się tej dolegliwości.
Glinka jest bardzo pomocna, jeśli chodzi o świąd skóry, a także o inne dolegliwości z nią związane, takie jak trądzik. Leczy ona również ugryzienia owadów takich jak pszczoły, osy czy pająki, ponieważ glinka wyciąga jad spod skóry, przynosi ulgę w bólu, a także przyspiesza proces gojenia.
Wystarczy, że zmieszasz glinkę ze szklanką filtrowanej wody, a następnie tak powstałą masę nałożysz na swędzące miejsca. Po jej wyschnięciu możesz ją spłukać lub zerwać.
Uwaga: używaj organicznej, nieprzetworzonej glinki. Najlepszym jej rodzajem jest glinka zielona.
Cytryna zawiera kwas cytrynowy i octowy, które mają właściwości antyseptyczne, znieczulające, przeciwzapalne oraz zapobiegające podrażnieniom.
Wyciśnij sok z cytryny na swędzące miejsce i pozostaw do wyschnięcia. Możesz również użyć do tego celu namoczonego sokiem wacika kosmetycznego. Zabieg powtarzaj codziennie, aż do poprawy stanu skóry.
Według naukowców kąpiel w wodzie z dodatkiem liści mięty i olejku miętowego przynosi ulgę swędzącej skórze. Mięta zawiera substancje przeciwzapalne oraz znieczulające, które pomagają zredukować świąd.
Jeszcze lepsze właściwości mają liście, które są zaparzone, ponieważ podczas parzenia uwalniają się olejki. Pamiętaj, aby przed nałożeniem takich liści na skórę, wystudzić je. Olejek miętowy możesz także zaaplikować bezpośrednio na skórę, używając do tego celu wacika kosmetycznego.
Ocet jabłkowy posiada właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu niweluje swędzenie spowodowane suchością skóry.
Aby uzyskać rezultaty, wystarczy nalać kilka kropli octu na wacik i wetrzeć go w problematyczne miejsca. Używaj do tego celu octu organicznego i niefiltrowanego.
Aloes posiada właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Zawiera także dużą ilość witaminy E, która pomaga w leczeniu poparzeń, redukuje stany zapalne oraz swędzenie.
Jeśli masz w domu zasadzony aloes, to urwij jego kawałek, przetnij i nałóż żel na swędzące miejsce. Pozostaw tak do momentu wchłonięcia. Możesz także zakupić żel aloesowy w aptece lub drogerii. Pamiętaj, aby wybierać produkty pochodzenia naturalnego.
Nie nakładaj żelu na otwarte rany.
Najbardziej sucha skóra występuje zazwyczaj na piętach, rękach oraz łokciach. Nałożenie na noc w te miejsca oleju kokosowego, może przynieść dużą poprawę.
Namocz ciało w letniej wodzie, do momentu aż zobaczysz, że twoje palce zrobiły się ściągnięte. Jest to znak, że skóra jest odpowiednio nawilżona. Osusz ją, pozostawiając lekko wilgotną. Następnie nałóż cienką warstwę oleju kokosowego na pięty, ręce oraz łokcie, po czym załóż skarpetki, rękawiczki oraz piżamę z długimi rękawami. Następnego ranka twoja skóra nie powinna już swędzieć.
Owsianka zawiera związki chemiczne podobne do antyoksydantów, które łagodzą skórę oraz niwelują podrażnienia. Zaleca się używanie owsianki koloidalnej, jednak jeśli nie masz do niej dostępu, możesz użyć nieprzetworzonego owsu lub mąki owsianej, ponieważ substancje aktywne są bardziej efektywne w organicznych produktach.
Dodaj 2 szklanki owsianki lub mąki owsianej do wanny z wodą. Pamiętaj, że woda powinna być letnia lub chłodna, ponieważ gorąca może spowodować podrażnienia skóry. Zabieg powtarzaj codziennie, aż poczujesz poprawę.
Owies może być także zmieszany z wodą do momentu utworzenia się gęstej pasty, którą możesz nałożyć na swędzące miejsca i pozostawić na 20-30 minut.
Niska temperatura wpływa na nerwy powodujące swędzenie, przez co czasami przynosi ulgę dla skóry. Wystarczy polać problematyczne miejsce zimną wodą lub przyłożyć ręcznik w niej namoczony. Równie pomocne może być wzięcie zimnego prysznica lub kąpieli, szczególnie jeśli świąd występuje na dużej powierzchni ciała. Używając kostek lodu, pamiętaj aby owinąć je w ręcznik lub ścierkę i nigdy nie przykładać ich bezpośrednio na skórę.
Jagody jałowca posiadają właściwości przeciwzapalne i bardzo długo używane były przez rdzennych Amerykanów do leczenia świądu. Z kolei goździki zawierają eugenol, który jest bardzo silnym olejkiem, powodującym drętwienie zakończeń nerwowych, przez co również przynosi ulgę w świądzie skóry. Połączenie jagód oraz goździków może przynieść naprawdę bardzo dobre rezultaty.
Rozpuść 6 łyżek organicznego, niesolonego masła, oraz 2 łyżki wosku w dwóch osobnych miskach. Następnie zmieszaj je oraz dodaj 5 łyżek zmielonych jagód jałowca oraz 3 łyżki zmielonych goździków. Wszystkie składniki wymieszaj i pozostaw do wystygnięcia. Po tym czasie możesz nałożyć pastę na swędzące miejsca.
Ulgę może przynieść także 30-60 minutowa kąpiel w wodzie z dodatkiem 1 szklanki proszku do pieczenia. Po kąpieli delikatnie wytrzyj ciało ręcznikiem. Jeśli swędzące miejsce jest na stosunkowo niewielkim obszarze, możesz zrobić pastę, mieszając jedną część wody z 3 częściami proszku do pieczenia.
Podobnie jak goździki bazylia zawiera wysoką zawartość eugenolu, który ma działanie miejscowo znieczulające.
Dodaj około 14 g liści bazylii do półlitrowego słoika z gorącą wodą. Następnie zamknij słoik i zostaw do wystygnięcia. Po tym czasie możesz zamoczyć wacik kosmetyczny w roztworze i zaaplikować go na skórę, tyle razy ile potrzebujesz.
Tymianek zawiera lotny składnik o nazwie tymol, który wykazuje właściwości znieczulające oraz przeciwzapalne, przez co jednocześnie znieczula miejsce swędzenia oraz redukuje stan zapalny spowodowany drapaniem.
Umieść około 14 g suszonego tymianku w półlitrowym słoiku z gorącą wodą, zakręć i pozostaw do wystygnięcia. Następnie możesz użyć wacika, którym nałożysz roztwór na skórę.
Większość przyczyn świądu, to po części suchość skóry, która może być wyleczona podczas diagnozowania innego problemu. Jednak jeśli świąd występuje na dużym obszarze, nie znasz jego przyczyny oraz nie ustępuje on w przeciągu 2-3 dni od zastosowania powyższych rad, to jest to dobra pora, aby umówić się na wizytę u lekarza, który wykryje przyczynę świądu oraz wprowadzi odpowiednie leczenie.
Diagnoza może być postawiona podczas analizy twojej przeszłości medycznej oraz badań laboratoryjnych czy obrazowych. Czasami trzeba pobrać wycinek skóry, aby zbadać go pod mikroskopem.
Unikaj drapania swędzącego miejsca, ponieważ może ono podrażnić skórę oraz spowodować utworzenie się ran.
Przewlekły świąd może być spowodowany takimi chorobami jak choroby wątroby, anemia, niewydolność nerek, półpasiec lub toczeń. Wizyta u lekarza pomoże wykluczyć lub potwierdzić przyczyny swędzenia skóry.