Reklama

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to choroba oczu, która występuje powszechnie. Może mieć podłoże alergiczne, wirusowe, grzybicze lub bakteryjne, sprzyja jej także noszenie soczewek kontaktowych. Szczególnie często atakuje wiosną, gdy zaczynają pylić drzewa i trawy. Zapalenie spojówek wiąże się ze sporym dyskomfortem, objawy mogą wręcz uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie – jak zwalczać zapalenie spojówek domowymi sposobami? Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy – oko jest zaczerwienione, swędzi, łzawi i piecze. Powieki mogą być opuchnięte, a po ich zamknięciu mamy wrażenie obecności piasku lub innego ciała obcego. Infekcja wirusowa początkowo obejmuje tylko jedno oko, z czasem przenosi się na drugie. Towarzyszy jej wodnista wydzielina. Z kolei w przypadku zakażenia bakteryjnego w oku możemy dostrzec wydzielinę ropną (zwłaszcza rano). Aby wyleczyć infekcję bakteryjną, konieczna jest wizyta u lekarza i stosowanie maści lub kropel z antybiotykiem. Jeśli przyczyną jest zatarcie oka, podrażnienie wywołane wiatrem lub infekcja wirusowa, można spróbować domowych sposobów. Jeśli objawy nie ustapią w ciągu 3-4 dni, należy zgłosić się do okulisty.

Reklama

Napary na zapalenie spojówek

Przy zapaleniu spojówek kluczową rolę odgrywa częste przemywanie i nawilżanie oczu (nawet 6 razy dziennie) przy pomocy soli fizjologicznej. Stan zapalny i uciążliwe objawy łagodzą również okłady z ziołowych naparów. Świetnie sprawdzą się kompresy ze świetlika, bławatka, rumianku, babki lancetowatej czy kozłka lekarskiego. Po ostygnięciu naparu wystarczy namoczyć nim płatki kosmetyczne i przykładać na zamknięte oczy na 15 minut.

Inne sposoby na zapalenie spojówek

Przy zapaleniu spojówek ulgę mogą przynieść także okłady z surowego ziemniaka lub startego jabłka. W przypadku infekcji wirusowej objawy łagodzi również przykładanie do powiek kostki lodu lub zimnych kompresów. Jeśli nasze oczy lepiej reagują na ciepłe okłady, warto użyć mleka i miodu lub olejku aloesowego, rumiankowego lub lawendowego, a także nalewki z nagietka.

Czego unikać przy zapaleniu spojówek?

Przy zapaleniu spojówek powinno się zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych oraz makijażu oczu. Niewskazane jest także korzystanie z basenów czy opalanie się (unikać trzeba wiatru i słońca). Ograniczyć trzeba pracę przy komputerze, korzystanie z telefonów i tabletów, a nawet czytanie książek.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy