Dziesięć drogocennych właściwości miodu
Miód nadal nie traci na popularności, dzięki swoim drogocennym właściwościom leczniczym! Ma on bardzo wiele korzystnych cech, które doceni niejedna osoba, a jego słodki smak pokochają nawet najbardziej wybredne maluchy! Miód, wykorzystywany zamiast cukru, może być smakowitym dodatkiem do herbaty lub codziennego śniadania. Na pewno przyda się również w okresie jesienno-zimowym, kiedy to bakterie i wirusy zaczynają atakować nasz organizm, a enzymy zawarte w miodzie skutecznie bronią go przed zachorowaniem. Oprócz tego w miodzie znajdziemy substancje antybiotyczne, które pochodzą od pszczół. Dzięki nim możemy o wiele szybciej pozbyć się choroby. Jakie są jeszcze inne korzyści zdrowotne miodu?
Miód zawiera flawonoidy oraz antyoksydanty, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Substancje zawarte w miodzie skutecznie bronią nasz organizm przed rozwojem komórek nowotworowych, a oprócz tego są w stanie utrzymać nasze serce w dobrej kondycji. Dzięki temu stajemy się o wiele mniej podatni na choroby serca.
Pomaga leczyć wrzody oraz inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Najnowsze badania pokazują, że miód działa korzystnie na nasz układ pokarmowy. Nie tylko pomaga leczyć wrzody żołądka, ale także zwalcza zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Od dawna wiadomo, że miód ma działanie antybakteryjne, ponieważ pszczoły wydzielają enzymy, które pochodzą głównie z ich gruczołów ślinowych. Oprócz tego w miodzie znajdziemy nadtlenek wodoru, czyli substancję o właściwościach bakteriostatycznych.
Zwiększa wydolność organizmu
Olimpijczycy w starożytnym Rzymie jedli miód oraz suszone figi, aby poprawić wydolność swojego organizmu. Dziś naukowcy wyraźnie twierdzą, że miód pomaga utrzymać prawidłowy poziom glikogenu. Dzięki temu nasz organizm przez dłuższy czas jest w stanie pracować na najwyższych obrotach i mniej się męczyć.
Zmniejsza podrażnienie gardła oraz kaszel
Miód, a zwłaszcza miód gryczany, pomaga pozbyć się uporczywego kaszlu. W badaniach przeprowadzonych przez naukowców jasno wynika, że łyżka miodu jest tak samo skuteczna jak pojedyncza dawka syropu łagodzącego kaszel. Dodatkowo miód łagodzi podrażnienie gardła, które najczęściej pojawia się podczas przeziębienia czy grypy.
Miód wykorzystywany był od tysięcy lat w celu utrzymania prawidłowej wagi ciała. Już w starożytności zauważono, że słodki przysmak może pozytywnie wpływać na organizm ludzki. Uważa się, że miód może być przydatny w wielu sytuacjach takich jak: złe widzenie, nadmierne kilogramy, impotencja, przedwczesny wytrysk, zaburzenia układu moczowego, astma oskrzelowa, biegunka oraz nudności.
Leczy rany i oparzenia
Stosowanie miodu na rany oraz oparzenia okazało się bardzo skuteczną metodą. Dzięki antybakteryjnemu działaniu miodu możemy w bardzo krótkim czasie pozbyć się ran i śladów po oparzeniach.
Cenny probiotyk
Niektóre odmiany miodu posiadają sporą ilość przyjaznych bakterii. Chodzi tu głównie o bakterie kwasu mlekowego, które są dość istotne. Może to tłumaczyć wiele tajemniczych właściwości miodu.