Reklama

Dziewięćsił bezłodygowy: Niezwykła roślina o wielu leczniczych właściwościach

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) to pod wieloma względami roślina niezwykła. Jego nazwa bezpośrednio nawiązuje do dziewięciu mocy, które dodają człowiekowi sił. Niezwykłe właściwości lecznicze rośliny sprawiają, że jest wyjątkowo chętnie stosowana w medycynie naturalnej. Praktyka pokazuje, że dziewięćsił bezłodygowy skutecznie stymuluje pracę układu pokarmowego, przyspieszając przemianę materii i pobudzając wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych. Wspomaga też pracę wątroby i woreczka żółciowego. Ponadto ma wyjątkowo pozytywny wpływ na naszą skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodać też warto, że działa przeciwbakteryjnie, napotnie, przeciwgorączkowo i moczopędnie.

Dziewięćsił bezłodygowy: Krótka charakterystyka rośliny

Dziewięćsił bezłodygowy należy do rodziny roślin astrowatych. Jego nazwa nawiązuje bezpośrednio do wyglądu. Uwagę przykuwają wielki kwiat i rozeta liściowa, które umieszczone są na króciutkiej łodydze. Znakiem rozpoznawczym rośliny jest też jej długi palowy korzeń. To właśnie przede wszystkim on wykazuje lecznicze właściwości. Dziewięćsił bezłodygowy występuje z reguły na górzystych terenach Europy środkowej i południowej. W Polsce jest objęty częściową ochroną.

Dziewięćsił a prognoza pogody

Niezwykłe właściwości rośliny nie zamykają się jedynie w jej zdolnościach leczniczych. Przy wysokiej wilgotności powietrza listki okrywy wewnętrznej dziewięćsiłu zamykają się, chroniąc w ten sposób pylniki przed zawilgoceniem. Ludowa prawda głosi, że po zachowaniu rośliny można łatwo wywnioskować, kiedy spadnie deszcz. Znaczenie i wielka moc rośliny znajduje też odzwierciedlenie w ludowej architekturze. Motyw ten przejawia się wyjątkowo często w budownictwie.

Reklama

Co znajdziemy w dziewięćsile?

Lecznicze właściwości dziewięćsiłu docenianie i wykorzystywane są od stuleci. Już w wiekach średnich stosowano go jako naturalny środek bakteriobójczy, napotny i zwalczający problemy trawienne. Swoje zdolności zdrowotne ta niezwykła roślina zawdzięcza przede wszystkim olejkowi eterycznemu, który zawiera całe bogactwo cennych składników takich jak: karlinoksyd i karlinen, inulina, kwasy organiczne, fitosterole, flawonoidy i garbniki.

Jakie jeszcze zdolności wykazuje dziewięćsił?

Dziewięćsił ma wyjątkowo pozytywny wpływ na naszą skórę i przyspiesza gojenie się ran, a ponadto działa przeciwbakteryjnie, napotnie, przeciwgorączkowo i moczopędnie. Przede wszystkim jednak stymuluje pracę układu pokarmowego, przyspieszając przemianę materii i pobudzając wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych. Wspomaga też pracę wątroby i woreczka żółciowego.

Jak przyrządzić leczniczą herbatę z dziewięćsiłu?

Potrzebne składniki:

- Jedna łyżeczka suszonego korzenia dziewięćsiłu

- 200 ml wody

Sposób przygotowania:

Korzeń rośliny zalej 200 ml wody, a następnie gotuj mieszankę przez co najmniej dwadzieścia minut. Po upływie tego czasu preparat należy odcedzić. Herbatę najlepiej pić dwa raz dziennie.

Jak sporządzić odwar z dziewięćsiłu?

Potrzebne składniki:

- Jedna łyżeczka suszonego korzenia dziewięćsiłu

- 200 ml wody

Sposób przygotowania:

Suszoną roślinę zalej wodą i gotuj bez przykrycia do momentu aż połowa wody wyparuje. Odwar najlepiej pić w ilości pół szklanki dziennie.

Jak przyrządzić wywar z dziewięćsiłu?

Potrzebne składniki:

- Łyżeczka suszonego korzenia

- 200 ml octu winnego

Sposób przygotowania:

Ziele zalewamy octem winnym i gotujemy przez kilkanaście minut. Następnie odcedzamy. Wywar z dziewięćsiłu bezłodygowego można stosować także zewnętrznie, m.in. do przemywania skóry problematycznej. Wspomaga terapię skóry trądzikowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: medycyna naturalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy