Fakty i mity na temat picia wody
Dietetycy i lekarze ciągle podkreślają, że picie wody to podstawa zdrowego odżywiania. Woda oczyszcza organizm, a także usprawnia jego ogólne funkcjonowanie. Bez wątpienia należy pić ją regularnie, ale w jakich ilościach? No właśnie, wokół tematu picia wody narosło już sporo mitów, dlatego postanowiliśmy skonfrontować je z prawdą i przyjrzeć się bliżej wpływowi wody na nasze zdrowie.
To oczywiście mit. Często spotkamy się z tezą, że dorosły człowiek powinien wypijać osiem szklanek wody dziennie lub ponad dwa litry. Ani pierwsza, ani druga informacja nie jest prawdziwa, ponieważ ilość wody, jakiej potrzebuje organizm, uzależniona jest od wielu czynników. Chodzi między innymi o: płeć, wiek, choroby, etc. Sprawdźmy, ile wody powinniśmy wypijać.
* dorosła kobieta - około 3 litry wody;
* dorosły mężczyzna - około 3,5 litra wody;
* dziewczęta w wieku 16-18 - 2,3 litra wody;
* chłopcy w wieku 16-18 - 3,3 litra wody;
* dziewczęta w wieku 13–15 - 2,2 litra wody;
* chłopcy w wieku 13–15 - 3 litry wody;
* dziewczęta w wieku 10-12 - 2,1 litra wody;
* chłopcy w wieku 10-12 - 2,4 litry wody;
* dzieci w wieku 7-9 lat - 1,9 litra wody;
* dzieci w wieku 4-6 lat - 1,7 litra wody;
* dzieci w wieku od 1-3 - 1,3 litra wody;
* niemowlęta - 800 mililitrów wody.
Warto stosować się do powyższych zaleceń. Pomożemy naszemu organizmowi sprawniej funkcjonować, a sami będziemy czuć się znacznie lepiej. A jaką pić wodę? Najlepiej mineralną, ponieważ bogata jest w składniki potrzebne naszemu zdrowiu.
Prawda. Regularne picie wody pomaga oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, dzięki czemu lepiej on funkcjonuje. Z kolei niedobór wody w organizmie zaburza pracę nerek, które odpowiedzialne są za jego oczyszczanie.
Picie wody pomaga schudnąć
To również prawdziwa informacja. Picie odpowiedniej ilości wody zapełnia żołądek, przez co dłużej jesteśmy syci, więc mniej jemy i szybciej chudniemy. Woda pomaga również przetrwać okresy głodu między posiłkami.
Niedobór wody może pogorszyć nasze samopoczucie
To prawda. Zbyt mała ilość wody w organizmie wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Możemy czuć się osłabieni i znużeni. Ponadto, mogą wystąpić zawroty głowy i drżenie rąk. To efekt obniżonego poziomu elektrolitów w organizmie.
To prawda. Spożywanie zbyt dużej ilości wody w trakcie posiłku skutkuje rozrzedzeniem kwasów w żołądku. Może to powodować problemy z trawieniem. Z kolei jedzenie posiłków bez popijania pobudza układ pokarmowy, przez co szybciej trawi on zjedzony pokarm.
Woda z kranu może być niebezpieczna dla zdrowia i życia
Tę informację powinniśmy uznać za mit, ponieważ według obowiązujących norm woda z kranu powinna być bezpieczna. Nie może zawierać żadnych związków zagrażających ludzkiemu zdrowiu i życiu.
Plastikowe butelki nie powinny być wielokrotnie używane
Wielokrotne używanie nie tylko plastikowych, ale i innych butelek, sprzyja gromadzeniu się na nich bakterii. W efekcie możemy zarazić się chorobami lub złapać nieprzyjemnego wirusa.