Reklama

Gdy masz zimne stopy i dłonie

Nie zawsze oznaczają wychłodzenie. Bywają symptomem schorzeń. Sprawdź, co mogą sygnalizować.

Pod wpływem silnego stresu palce rąk i nóg robią się lodowate. To skutek zwiększonego wyrzutu do krwi adrenaliny i kortyzolu. Hormony te wywołują skurcz naczyń krwionośnych. Przejściowy. Jeśli jednak jest naszym stałym towarzyszem, może oznaczać poważny problem zdrowotny.

Niedokrwistość lub niedoczynność tarczycy

Zbyt niski poziom hemoglobiny we krwi sprawia, że do tkanek dociera mniej tlenu i przemiana materii przebiega "na pół gwizdka". U osób 60+ dwukrotnie wzrasta ryzyko niedoczynności tarczycy. Gruczoł ten wpływa na procesy energetyczne w organizmie. Obie te choroby mogą powodować szybsze oziębianie dłoni i stóp.

Reklama

Nasza rada: gdy zauważysz u siebie spadek energii życiowej, senność, pogorszenie nastroju i skłonność do marznięcia, poproś lekarza o skierowanie na morfologię i badanie poziomu hormonów tarczycy.

Niedociśnienie tętnicze

Mówimy o nim, gdy ciśnienie skurczowe jest niższe niż 100-105 mm Hg. Z reguły nie wymaga leczenia, o ile nie jest związane z jakimś schorzeniem, np. z niedoczynnością tarczycy czy niewydolnością serca. Może jednak powodować gorsze krążenie krwi objawiające się także zimnymi rękami i stopami oraz bladością skóry.

Nasza rada: jeśli masz zespół objawów: ciągłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją, przyspieszone tętno, nocne poty, mroczki przed oczami, bóle głowy w okolicy czoła, spróbuj podnieść sobie ciśnienie. Pij chłodną wodę i ziołowe herbatki dla niskociśnieniowców, jeźdź na rowerze, uprawiaj nordic walking - oczywiście, kiedy sytuacja epidemiologiczna już na to pozwoli. Póki co pomyśl o rowerze stacjonarnym.

***Zobacz także***

Zaawansowana miażdżyca

Upośledza drożność naczyń krwionośnych, także w kończynach. Krążenie nie odbywa się sprawnie i ogrzana w wątrobie czy mięśniach krew nie dociera wystarczająco szybko do końcowych odcinków rąk i nóg. Gdy nie ma ciągłej dostawy ciepła, okolice te się wychładzają.

Natomiast w chorobie Buergera powstają zmiany zakrzepowo-zarostowe zwężające światło tętnic w kończynach dolnych, co również utrudnia przepływ krwi.

Nasza rada: dużo się ruszaj. Zajęcia wymagające siedzenia przerywaj co 30 minut, by przejść kilkadziesiąt kroków po mieszkaniu czy biurze. Siedząc, poruszaj stopami i wykonuj nimi ruchy okrężne, żeby pobudzić krążenie.

Cukrzyca

Uszkadza tętnice obwodowe. Duże wahania poziomu glukozy we krwi przy niewyrównanej cukrzycy nawet sześciokrotnie przyspieszają rozwój zmian miażdżycowych. Diabetycy mają większą skłonność do tworzenia się zakrzepów i zatorów, a drobne tętnice w nogach stopniowo zarastają. Jako pierwsze z powodu gorszego ukrwienia cierpią stopy. Nie tylko łatwo marzną, są także narażone na przewlekłe niedotlenienie i rozwój tzw. zespołu stopy cukrzycowej.

Nasza rada: raz w roku rób badania krwi - poziom glukozy i lipidogram, czyli poziom cholesterolu (LDL i HDL) oraz trójglicerydów. Lekarze alarmują, że milion Polaków choruje na cukrzycę, ale o tym nie wie.

Wypróbuj domowe sposoby

Naprzemienne natryski

Polewanie dłoni i stóp raz ciepłą, raz chłodną wodą to świetna gimnastyka naczyń krwionośnych. Pobudza i usprawnia krążenie krwi w kończynach. Pomoże także 15-minutowa kąpiel: ciepła,  ale nie gorąca. 

Delikatny masaż

Wykonuj go rano w łóżku i po każdym dłuższym bezruchu. Używaj do tego celu rękawicy frotte. Rozcieraj delikatnie skórę palców, śródstopia i dłoni. Luźna odzież i rękawiczki z jednym palcem. Uciskające skarpetki, legginsy, ciasne buty i rękawiczki utrudniają przepływ krwi, co potęguje marznięcie.

***Zobacz także***

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy