Reklama

Reklama

Gdy masz zimne stopy i dłonie

Nie zawsze oznaczają wychłodzenie. Bywają symptomem schorzeń. Sprawdź, co mogą sygnalizować.

Pod wpływem silnego stresu palce rąk i nóg robią się lodowate. To skutek zwiększonego wyrzutu do krwi adrenaliny i kortyzolu. Hormony te wywołują skurcz naczyń krwionośnych. Przejściowy. Jeśli jednak jest naszym stałym towarzyszem, może oznaczać poważny problem zdrowotny.

Niedokrwistość lub niedoczynność tarczycy

Reklama

Zbyt niski poziom hemoglobiny we krwi sprawia, że do tkanek dociera mniej tlenu i przemiana materii przebiega "na pół gwizdka". U osób 60+ dwukrotnie wzrasta ryzyko niedoczynności tarczycy. Gruczoł ten wpływa na procesy energetyczne w organizmie. Obie te choroby mogą powodować szybsze oziębianie dłoni i stóp.

Nasza rada: gdy zauważysz u siebie spadek energii życiowej, senność, pogorszenie nastroju i skłonność do marznięcia, poproś lekarza o skierowanie na morfologię i badanie poziomu hormonów tarczycy.

Niedociśnienie tętnicze

Mówimy o nim, gdy ciśnienie skurczowe jest niższe niż 100-105 mm Hg. Z reguły nie wymaga leczenia, o ile nie jest związane z jakimś schorzeniem, np. z niedoczynnością tarczycy czy niewydolnością serca. Może jednak powodować gorsze krążenie krwi objawiające się także zimnymi rękami i stopami oraz bladością skóry.

Nasza rada: jeśli masz zespół objawów: ciągłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją, przyspieszone tętno, nocne poty, mroczki przed oczami, bóle głowy w okolicy czoła, spróbuj podnieść sobie ciśnienie. Pij chłodną wodę i ziołowe herbatki dla niskociśnieniowców, jeźdź na rowerze, uprawiaj nordic walking - oczywiście, kiedy sytuacja epidemiologiczna już na to pozwoli. Póki co pomyśl o rowerze stacjonarnym.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje