Reklama

Reklama

Gdy ręce drętwieją, nie lekceważ tego!

Nieraz budzimy się rano z nieprzyjemnym odczuciem, że... nie mamy ręki. Ale jeśli dokucza nam ono regularnie i bez związku z niewygodną pozycją – trzeba się bliżej przyjrzeć dolegliwościom.

Pięć częstych przyczyn

To, co potocznie nazywamy "drętwieniem ręki", jest w rzeczywistości zaburzeniem czucia. Pojawia się, gdy coś niewłaściwego dzieje się w obrębie nerwów lub naczyń krwionośnych, które znajdują się w kończynie.

Reklama

Uwaga na te problemy

Zmiany w kręgosłupie szyjnym: Gdy kręgi są zniekształcone przez zwyrodnienia lub uraz, mogą naciskać na nerw biegnący od rdzenia kręgowego do dłoni. Możesz podejrzewać, że taka jest przyczyna drętwienia ręki, jeśli dolegliwości nasilają się gdy stoisz lub siedzisz, a słabną, gdy leżysz. Typowe jest również to, że nasilają się przy ruchach głową.

Niedobór składników odżywczych: Brak witaminy B6, magnezu, wapnia lub potasu odbija się na układzie nerwowym. Gorzej działają nerwy na tzw. obwodzie, czyli m.in. w obrębie dłoni. Na niedobór wit. B6 wskazują m.in.: zajady w kącikach ust, zły nastrój; magnezu - skurcze mięśni; wapnia - podatność na urazy; potasu - osłabienie mięśni.

Miażdżyca: Zastanawiasz się, co może mieć wspólnego z drętwieniem rąk? Okazuje się, że także w naczyniach krwionośnych kończyn górnych mogą tworzyć się blaszki miażdżycowe. Powodują, że krew słabo dopływa do dłoni i są one: blade, zimne, podatne na mrowienie i pieczenie.

Powikłania cukrzycy: Jeśli jesteś na nią chora, a nie zawsze udaje ci się przestrzegać zaleceń lekarza, zbyt duża ilość cukru we krwi może uszkadzać nerwy. Świadczą o tym m.in.: symetryczne mrowienie, kłucie, uczucie porażenia prądem i odczucie zimnych, a czasem bardzo gorących dłoni oraz stóp.

Chory nadgarstek: Przyczyną drętwienia dłoni u kobiet bywa tzw. zespół cieśni nadgarstka. Naraża cię na niego częste prasowanie, a także posługiwanie się myszką komputerową. Przy tym schorzeniu dokucza też mrowienie palców i powierzchni dłoni. Pojawia się głównie nocą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje