Reklama

Gdy zmęczenie daje w kość

O tej porze roku często zdarza się, że czujesz się zmęczona już gdy się budzisz. W dodatku zmęczenie nie mija przez cały dzień. Albo pojawia się nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. To znak, by koniecznie wybrać się do lekarza.

Chory na zmęczenie. Medycyna przestała uznawać zmęczenie za objaw innej choroby lub przejaw hipochondrii. Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka tak wielu ludzi, że można mówić o epidemii. Co więcej, uczuciu permanentnego wyczerpania zaczynają towarzyszyć kłopoty z pamięcią i koncentracją. Mogą też pojawić się biegunki, zaparcia, bóle brzucha i wzdęcia. Wtedy doraźnie pomoże ci zielona apteczka.

Magnez potrzebny od zaraz

Jeśli często czujesz się przemęczona i osłabiona, wprowadź do diety ryby morskie (łosoś, tuńczyk, makrela). Zawarte w nich związki przywracają energię. Podobne działanie ma kakao (ze względu na magnez). Prawdziwą jego skarbnicą są: fasola szparagowa, sałata i szpinak. Pomogą też, bogate w kwas foliowy, szpinak, fasola, szparagi i brokuły.

Reklama

Sok z owsa

Sok z owsa jest skutecznym, sprawdzonym przez nasze babki sposobem na zmęczenie. Zrobisz go przepuszczając roślinę przez sokowirówkę. Podobne działanie ma też sok zrobiony z: jęczmienia, perzu właściwego albo pszenicy.

Kąpiel w nagietku

Przegoni zmęczenie i doda ci energii. Przygotuj dwie łyżki ziela macierzanki, po łyżce liści babki lancetowatej, orzecha włoskiego, kwiatów nagietka, krwawnika i lipy. Zalej zioła trzema litrami wrzątku i przykryj na pół godz. Przecedź i wlej napar do wody kąpielowej. Zanurz się w energetyzującej kąpieli na około 15 minut.

Pobudzająca herbata

Herbata z ostrokrzewu paragwajskiego, znanego jako yerba mate, dodaje energii dzięki zawartej w niej kofeinie. Drobno posiekane liście yerba mate zalej wrzątkiem i odstaw na 5-15 minut (w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać). Przecedź i pij maksymalnie 4 filiżanki dziennie.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy