Reklama

Gojnik: Na co pomoże?

Chętnie sięgamy po napary i nie ograniczamy się wyłącznie do czarnej czy zielonej herbaty, ale równie często pijemy zioła, np. miętę pieprzową, rumianek, koper włoski czy szałwię. Mieszkańcy Bliskiego Wschodu i Bałkanów od wielu lat parzą kwiatostany gojnika, które również i u nas są coraz łatwiej dostępne. Co daje ich picie? Przede wszystkim okazują się pomocne w leczeniu infekcji, ale nie tylko. Mogą uregulować ciśnienie i przyczynić się do zwalczania wielu schorzeń, takich jak anemia, kamienie nerkowe czy grzybica, a także poprawić funkcjonowanie układu nerwowego. Korzyści jest o wiele więcej, dlatego warto na własnej skórze przekonać się o zaletach tej niezwykłej rośliny.

Co trzeba wiedzieć o gojniku?

Gojnik, zwany również szałwią libańską, jest przedstawicielem rośliny z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z rejonów basenu Morza Śródziemnego oraz Azji, ale uprawia się go w różnych miejscach na świecie w celach leczniczych, czasem jako gatunek ozdobny. Niestety, nie jest odporny na ujemne temperatury, dlatego w naszym klimacie jego uprawa może sprawiać trudności. W ziołolecznictwie gojnik był wykorzystywany już w starożytnej Grecji, gdzie podawany był rannym żołnierzom jako środek wzmacniający. Choć jego popularność przez wieki nieco zmalała, to obecnie znów wraca do łask.

Reklama

Co można znaleźć w gojniku?

Gojnik jest rośliną, w której licznie występują prozdrowotne składniki. Znaleźć w nim można minerały; m.in. żelazo, cynk, magnez, potas, sód czy miedź. Gojnik stanowi również bogate źródło flawonoidów, które korzystnie wpływają na kondycję organizmu. Pomagają oczyścić go z toksyn i spowolnić starzenie się komórek organizmu, a także zmniejszyć ryzyko występowania wielu chorób cywilizacyjnych. Gojnik wykazuje również szereg działań przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych.

Na co pomoże gojnik?

Napary z gojnika najlepiej pić w trakcie sezonu na grupę i przeziębienie. Spożywany regularnie może poprawić odporność organizmu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji. Poza tym warto również po niego sięgać w przypadku gorszego samopoczucia i choroby. Pomaga zniwelować kaszel, zmniejszyć gorączkę, a także oczyścić nos i zatoki z zalegającej wydzieliny. Napar z gojnika ma działanie rozgrzewające i wzmacniające, dlatego dzięki niemu skraca się czas infekcji.

Nie tylko na przeziębienie

Napar z gojnika jest przydatny nie tylko jako remedium na infekcje. Jest szczególnie pomocny w oczyszczaniu organizmu, a także w przypadku schorzeń układu moczowego - drobnych stanów zapalnych pęcherza i cewki moczowej, a także kamieni nerkowych. Zawartość minerałów może wyregulować ciśnienie tętnicze krwi w organizmie oraz zapobiec anemii. Okazuje się również nieoceniony w przypadku infekcji grzybiczych, dlatego poleca się go w profilaktyce i leczeniu zakażenia drożdżakami z rodziny candida.

Wzmacnia i dodaje sił witalnych

Napar z gojnika może być pomocny w przypadku obniżonego nastroju oraz zmęczenia. Poleca się go również dla osób, które zmagają się z przewlekłym stresem. Gojnik bowiem reguluje pracę układu nerwowego oraz chroni go przed różnymi schorzeniami, dzięki pobudzaniu organizmu do produkcji dopaminy i serotoniny.

Jak stosować gojnik?

Z gojnika warto przygotować aromatyczny napar. Wystarczy łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem od pięciu do siedmiu minut. Po przestudzeniu i przecedzeniu jest gotowy do spożycia. Profilaktycznie warto pić wyłącznie jedną filiżankę naparu dziennie, natomiast w celu leczenia infekcji, dawkę można zwiększyć do dwóch filiżanek dziennie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy